Věda, výzkum a vzdělávání
Ministerstvo zemědělství zodpovídá a koordinuje oblasti resortního výzkumu a vývoje, zemědělského poradenského systému a resortního vzdělávání. Ve všech těchto oblastech ministerstvo naplňuje legislativu EU a zároveň vychází vstříc požadavkům na moderní a dynamický přístup.
Poradenství opřené o kvalitní informační systém je velmi důležitým prostředkem zemědělské politiky Ministerstva zemědělství. Správné fungování zemědělského poradenského systému je nezbytné pro zajištění konkurenceschopnosti a udržitelnosti českého zemědělství v podmínkách tržní ekonomiky. Zemědělský poradenský systém vychází z požadavků Společné zemědělské politiky vyjádřených platnými právními předpisy EU a ČR.
Ministerstvo zemědělství odpovídá za výzkum, vývoj a inovace v rámci agrárního sektoru ČR. Je poskytovatelem účelové a institucionální podpory. Koncepčně a metodicky řídí resortní organizace zabývající se výzkumem. Odpovídá za realizaci Národní politiky výzkumu a Národní inovační strategie v resortu, zpracovává Koncepci výzkumu a vývoje v působnosti ministerstva a zajišťuje její realizaci, zpracovává priority národních a mezinárodních programů s problematikou agrárního výzkumu a vývoje a inovací. Ministerstvo také koordinuje spolupráci v oblasti resortního výzkumu a vývoje a inovací v rámci ČR a zapojování resortní vědeckovýzkumné základny do Evropského výzkumného prostoru.
V oblasti vzdělávání řídí ministerstvo odborné vzdělávání pracovníků státní správy v oblasti resortních právních norem a legislativy EU, vzdělávání a osvětu odborné zemědělské i široké veřejnosti, odpovídá za realizaci Strategie celoživotního učení v resortní působnosti. Ministerstvo zároveň spolupracuje na tvorbě Národní soustavy povolání a Národní soustavy kvalifikací v oblasti zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství. Zároveň uděluje autorizaci vzdělávacím subjektům, podílí se na inovacích odborných znalostí učitelů a na řadě dalších činností například v oblasti environmentálního vzdělávání.
18.7.2017
Lhůty pro předání údajů do IS VaVaI 2.0 – RIV jsou pro rok sběru 2017 stanoveny pro poskytovatele do 31. 5. 2017 pro výsledky výzkumných organizací a do 8. 9. 2017 pro výsledky všech příjemců, pokud již výsledky VO nebyly předány v termínu k 31. 5. 2017.
16.6.2017
Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotací pro roky 2017 - 2021 v programu 129 710 Centra odborné přípravy
(DOCX, 80 KB)
16.5.2017
Z iniciativy maďarského Ministerstva zemědělství vznikla publikace mapující vybrané výzkumné organizace členských zemí Visegrádské čtyřky (V4). Tato publikace byla zpracována za účelem lepší spolupráce v oblasti VaVaI a to zejména v oblasti bioekonomie.
11.5.2017
V souladu s Metodikou hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů (platné pro léta 2013-2016) bylo provedeno vyčlenění výsledků, které vykazují rozpory a nesrovnalosti, pro něž nelze jednoznačně provést jejich hodnocení.
20.3.2017
Ve dnech 25. -26. září 2017 se bude v Dublinu, v Irsku, konat konference evropské platformy pro zemědělský výzkum „EURAGRI“.
15.3.2017
Ministerstvo zemědělství vyhlašuje v souladu se zněním Programu aplikovaného výzkumu na období 2017 – 2022, ZEMĚ, v Podprogramu II Podpora státní politiky v agrárním sektoru „Avízo“ o konkrétních výzkumných potřebách resortu pro 2. veřejnou soutěž, kterou Ministerstvo zemědělství plánuje vyhlásit ve druhém čtvrtletí 2017. Vyhlášená témata představují zaměření jednotlivých projektů, jejichž výsledky budou sloužit k podpoře státní správy v oblasti zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství a ochrany zemědělského půdního fondu.
13.3.2017
Ministerstvo zemědělství, Odbor vědy, výzkumu a vzdělávání zahajuje dnem
13. 3. 2017 příjem žádostí o doplnění do seznamu lektorů vzdělávacích subjektů, kterým MZe udělilo akreditaci vzdělávacích subjektů pro potřeby opatření Předávání znalostí a Informační akce (operace 1.1.1 Vzdělávací akce a 1.2.1 Informační akce) Programu rozvoje venkova na období 2014 – 2020 (od 2. kola příjmu žádostí).