Věda, výzkum a vzdělávání
Ministerstvo zemědělství zodpovídá a koordinuje oblasti resortního výzkumu a vývoje, zemědělského poradenského systému a resortního vzdělávání. Ve všech těchto oblastech ministerstvo naplňuje legislativu EU a zároveň vychází vstříc požadavkům na moderní a dynamický přístup.
Poradenství opřené o kvalitní informační systém je velmi důležitým prostředkem zemědělské politiky Ministerstva zemědělství. Správné fungování zemědělského poradenského systému je nezbytné pro zajištění konkurenceschopnosti a udržitelnosti českého zemědělství v podmínkách tržní ekonomiky. Zemědělský poradenský systém vychází z požadavků Společné zemědělské politiky vyjádřených platnými právními předpisy EU a ČR.
Ministerstvo zemědělství odpovídá za výzkum, vývoj a inovace v rámci agrárního sektoru ČR. Je poskytovatelem účelové a institucionální podpory. Koncepčně a metodicky řídí resortní organizace zabývající se výzkumem. Odpovídá za realizaci Národní politiky výzkumu a Národní inovační strategie v resortu, zpracovává Koncepci výzkumu a vývoje v působnosti ministerstva a zajišťuje její realizaci, zpracovává priority národních a mezinárodních programů s problematikou agrárního výzkumu a vývoje a inovací. Ministerstvo také koordinuje spolupráci v oblasti resortního výzkumu a vývoje a inovací v rámci ČR a zapojování resortní vědeckovýzkumné základny do Evropského výzkumného prostoru.
V oblasti vzdělávání řídí ministerstvo odborné vzdělávání pracovníků státní správy v oblasti resortních právních norem a legislativy EU, vzdělávání a osvětu odborné zemědělské i široké veřejnosti, odpovídá za realizaci Strategie celoživotního učení v resortní působnosti. Ministerstvo zároveň spolupracuje na tvorbě Národní soustavy povolání a Národní soustavy kvalifikací v oblasti zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství. Zároveň uděluje autorizaci vzdělávacím subjektům, podílí se na inovacích odborných znalostí učitelů a na řadě dalších činností například v oblasti environmentálního vzdělávání.
4.3.2020
V roce sběru 2020 budou dodávány do RIV pouze zveřejnitelné údaje o výsledcích. Poskytovatel předá provozovateli údaje o výsledcích projektů a o výsledcích výzkumných organizací podporovaných z jeho rozpočtové kapitoly včetně údajů o jejich zveřejnění
a údajů o jejich ochraně podle zvláštních právních předpisů nebo realizování nejpozději do 150 kalendářních dnů od počátku roku, tj. do 1. 6. 2020, obdobné údaje o výsledcích projektů nejpozději do 250 kalendářních dnů po ukončení poskytování podpory, tj. do 7. 9. 2020.
15.8.2019
Seznam organizací, ve kterých je aktivně zapojeno Ministerstvo zemědělství
9.8.2019
Lhůty pro předání údajů do IS VaVaI 2.7.1. – RIV jsou pro rok sběru 2019 stanoveny pro poskytovatele do 31. 5. 2019 pro výsledky výzkumných organizací a do 9. 9. 2019 pro výsledky projektů, u nichž bylo ukončeno poskytování podpory (pokud již výsledky VO nebyly předány v termínu k 31. 5. 2019).
8.8.2019
Evropská komise zahájila konzultace stakeholderů k nastavování nového rámcového programu Horizon Europe
1.8.2019
V roce 2019 v Modulu 1 bude nástrojem vzdálených recenzí provedeno hodnocení vybraných výsledků všech typů posílené o hodnocení oblasti aplikovaných a společenských a humanitních věd.
8.3.2019
V roce sběru 2019 budou dodávány do RIV pouze zveřejnitelné údaje o výsledcích. Poskytovatel předá provozovateli údaje o výsledcích projektů a o výsledcích výzkumných organizací podporovaných z jeho rozpočtové kapitoly včetně údajů o jejich zveřejnění
a údajů o jejich ochraně podle zvláštních právních předpisů nebo realizování, nejpozději do 150 kalendářních dnů od počátku roku, tj. do 31. 5. 2019, obdobné údaje o výsledcích projektů nejpozději do 250 kalendářních dnů po ukončení poskytování podpory, tj. do 9. 9. 2019.
27.2.2019
Odborný seminář se uskuteční 18. března 2019 v budově Českého vysokého učení technického v Praze.
30.10.2018
Rada pro výzkum, vývoj a inovace vyzývá výzkumné organizace k podávání návrhů kandidátů na členy Odborného orgánu hodnotitelů.
22.10.2018
Ve dnech 24. - 25 . 9. 2018 se uskutečnila v Oslo (Norsko) 32. konference evropské zemědělské výzkumné platformy EURAGRI. Konference s názvem „Cross Sectoral Opportunities in the Bio-economy and the Implementation of the SDGs“ byla zaměřená na možnosti rozvoje biohospodářství mezi sektory v souvislosti s implementací programu OSN „Cíle udržitelného rozvoje“, který nabyl účinnosti počátkem roku 2016.
22.10.2018
Workshop o příležitostech diverzifikace farem v oběhovém hospodářství se bude konat 6. - 7. 2.2019 ve Vilniusu (v Litvě). V případě zájmu o registraci na workshop nás prosím kontaktujte do 26. října 2018. Evropská komise bude pokrývat náklady účastníků na dopravu a ubytování (vyjma účastníků ze státní správy).