Věda, výzkum a vzdělávání
Ministerstvo zemědělství zodpovídá a koordinuje oblasti resortního výzkumu a vývoje, zemědělského poradenského systému a resortního vzdělávání. Ve všech těchto oblastech ministerstvo naplňuje legislativu EU a zároveň vychází vstříc požadavkům na moderní a dynamický přístup.
Poradenství opřené o kvalitní informační systém je velmi důležitým prostředkem zemědělské politiky Ministerstva zemědělství. Správné fungování zemědělského poradenského systému je nezbytné pro zajištění konkurenceschopnosti a udržitelnosti českého zemědělství v podmínkách tržní ekonomiky. Zemědělský poradenský systém vychází z požadavků Společné zemědělské politiky vyjádřených platnými právními předpisy EU a ČR.
Ministerstvo zemědělství odpovídá za výzkum, vývoj a inovace v rámci agrárního sektoru ČR. Je poskytovatelem účelové a institucionální podpory. Koncepčně a metodicky řídí resortní organizace zabývající se výzkumem. Odpovídá za realizaci Národní politiky výzkumu a Národní inovační strategie v resortu, zpracovává Koncepci výzkumu a vývoje v působnosti ministerstva a zajišťuje její realizaci, zpracovává priority národních a mezinárodních programů s problematikou agrárního výzkumu a vývoje a inovací. Ministerstvo také koordinuje spolupráci v oblasti resortního výzkumu a vývoje a inovací v rámci ČR a zapojování resortní vědeckovýzkumné základny do Evropského výzkumného prostoru.
V oblasti vzdělávání řídí ministerstvo odborné vzdělávání pracovníků státní správy v oblasti resortních právních norem a legislativy EU, vzdělávání a osvětu odborné zemědělské i široké veřejnosti, odpovídá za realizaci Strategie celoživotního učení v resortní působnosti. Ministerstvo zároveň spolupracuje na tvorbě Národní soustavy povolání a Národní soustavy kvalifikací v oblasti zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství. Zároveň uděluje autorizaci vzdělávacím subjektům, podílí se na inovacích odborných znalostí učitelů a na řadě dalších činností například v oblasti environmentálního vzdělávání.
30.10.2018
Rada pro výzkum, vývoj a inovace vyzývá výzkumné organizace k podávání návrhů kandidátů na členy Odborného orgánu hodnotitelů.
22.10.2018
Ve dnech 24. - 25 . 9. 2018 se uskutečnila v Oslo (Norsko) 32. konference evropské zemědělské výzkumné platformy EURAGRI. Konference s názvem „Cross Sectoral Opportunities in the Bio-economy and the Implementation of the SDGs“ byla zaměřená na možnosti rozvoje biohospodářství mezi sektory v souvislosti s implementací programu OSN „Cíle udržitelného rozvoje“, který nabyl účinnosti počátkem roku 2016.
22.10.2018
Workshop o příležitostech diverzifikace farem v oběhovém hospodářství se bude konat 6. - 7. 2.2019 ve Vilniusu (v Litvě). V případě zájmu o registraci na workshop nás prosím kontaktujte do 26. října 2018. Evropská komise bude pokrývat náklady účastníků na dopravu a ubytování (vyjma účastníků ze státní správy).
22.10.2018
Dne 8. listopadu 2018 se v Budapešti uskuteční konference „Biohospodářství v popředí národních politik.“ Registrace na konferenci je možná do 31. října 2018 prostřednictvím webové aplikace dostupné na odkazu níže, program konference naleznete v příloze.
22.10.2018
Evropská komise zveřejnila novou, aktualizovanou strategii Biohospodářství (2018), kterou si můžete stáhnout v příloze.
17.9.2018
Dne 1. 11. 2018 se uskutečnily informační semináře pro řešitele projektů v Programech KUS a ZEMĚ.
5.9.2018
Ve dnech 24. - 25 . 9. 2018 se bude konat v Oslo, Norsko, každoroční konference evropské zemědělské výzkumné platformy EURAGRI. Tato konference s názvem „Cross Sectoral Opportunities in the Bio-economy and the Implementation of the SDGs“ bude tematicky zaměřená na možnosti rozvoje biohospodářství mezi sektory v souvislosti s implementací programu OSN „Cíle udržitelného rozvoje“, který nabyl účinnosti počátkem roku 2016. Bližší informace o předběžném programu konference jsou k dispozici v přiloženém souboru.
3.9.2018
Seznam organizací, ve kterých je aktivně zapojeno Ministerstvo zemědělství
29.8.2018
Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji byla předána na společenském setkání u příležitosti 45. ročníku výstavy Země živitelka v zámku Ohrada, v Hluboké nad Vltavou dne 23. srpna 2018.
17.8.2018
Od 13. 8. 2018 je zprovozněna www aplikace „SKV- Systém Kvalitních Výsledků“, která je určena pro sběr vybraných nebibliometrizovatelných výsledků k hodnocení nástrojem vzdálených recenzí podle Metodiky 17+.