přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Systém ochrany zvířat v ČR

Ochrana zvířat proti týrání je stanovena právními předpisy. Tento soubor právních předpisů je natolik rozsáhlý, že jej můžeme rozdělit na přímou a nepřímou ochranu zvířat. Právní předpisy přímé ochrany zvířat proti týrání vymezují, zakazují a postihují činnosti považované za týrání zvířat. Nepřímá ochrana zvířat proti týrání zahrnuje předpisy, které upravují zacházení se zvířaty a ochranu jejich pohody a zdraví, a tím přispívají k ochraně zvířat. Systém ochrany zvířat zajišťují odborné poradní orgány a výbory Ministerstva zemědělství.

Těmi jsou Ústřední komise pro ochranu zvířat, Výbor pro ochranu zvířat používaných pro vědecké účely a orgány veterinární správy.

Ústřední komise pro ochranu zvířat radí MZe v případech týrání hospodářských zvířat, zvířat v zájmových chovech, pokusných zvířat i volně žijících zvířat, a vyjadřuje oficiální stanoviska k aktuálním problémům ochrany zvířat.

Výbor pro ochranu zvířat používaných pro vědecké účely poskytuje poradenství týkající se chovu, péče a používání pokusných zvířat k pokusům. Zaručuje použití osvědčených postupů a zamezuje opakování pokusů, které již byly provedeny v členských zemích EU.

Celkový přehled a zhodnocení situace ochrany zvířat v České republice můžete získat z bulletinu vydávaného Státní veterinární správou. Bulletin je vždy vydáván za předchozí rok.