přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ruské sankce

Rusko uplatňuje od 7. srpna 2014 tzv. Rozhodnutí prezidenta „O použití speciálních ekonomických opatření s cílem zajištění bezpečnosti Ruské federace“.

Prakticky se ze strany Ruské federace jedná o embargo neboli zákaz dovozu vybraných druhů potravin, které zahrnují např. zákaz dovozu hovězího, vepřového i drůbežího masa a masných výrobků, dále pak dovozu ryb, korýšů, měkkýšů, mléka a mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, ořechů, soli a různých potravinových přípravků.

Embargo se týká všech zemí EU, dále pak USA, Kanady, Austrálie, Norska, Ukrajiny, Albánie, Černé hory, Islandu a Lichtenštejnska. V průběhu trvání embarga Ruská federace několikrát přistoupila k úpravě seznamu sankcionovaného zboží, jednalo se mj. o výjimky pro sadbu brambor, sazečku cibule a osivo hrachu, kukuřice, cizrny a čočky, které je možné dovážet.

Od roku 2014 je platnost embarga každoročně prodlužována. K poslednímu prodloužení došlo v prosinci 2020, embargo tak aktuálně platí do 31. prosince 2021 s tím, že je možné předpokládat jeho další prodloužení.

V příloze je uveden seznam potravin a zboží, které je zakázáno vozit do Ruské federace. U řady položek existují výjimky, proto je potřeba řídit se nejen celním kódem Eurasijské ekonomické unie, ale také přesným názvem zboží v originálním ruském textu.

Pro bližší informace kontaktujte zemědělskou diplomatku v Rusku Nikolu Hruškovou, e-mail: nikolahruskova@mzecz.

 

Přílohy