přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Odvetná evropská cla na dovozy z USA – informace pro dovozce

Dne 22. června 2018 začala v reakci na americká dovozní cla na evropskou ocel a hliník platit dodatečná cla na dovoz vybraných produktů z USA, a to svou první fází (druhá fáze se předpokládá od 20. března 2021).

Na seznamu produktů (http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2018/may/tradoc_156909.pdf) pro uplatnění odvetných cel EU jsou i některé zemědělské produkty - např. kukuřice, cukrová kukuřice, některé druhy fazolí a rýže, pomerančový a brusinkový džus, arašídové máslo, Bourbon whisky nebo tabákové produkty.  

Postup EU je v souladu s pravidly WTO a odpovídá hodnotě evropských exportů (6,4 mld. EUR) postižených americkými cly. Evropská odvetná cla se bezprostředně budou týkat dovozů za 2,8 mld. EUR a pokud nedojde ke změně situace, tak po 3 letech (druhá fáze) by měla evropská cla postihnout další dovozy v hodnotě 3,6 mld. EUR.

Současně od 1. června 2018 řeší EU tento případ ve WTO a bylo též zahájeno šetření ohledně případných ochranných opatření, která by měla zabránit narušení evropského trhu v důsledku odklonu evropské oceli z amerického trhu.

V případě zájmu o bližší informace je možné kontaktovat Ing. Karolínu Bartošovou, zástupkyni ředitele odboru zahraničně obchodní spolupráce Ministerstva zemědělství (karolinabartosova@mzecz).

Související odkazy


17.10.2019

Obchodní napětí mezi EU a USA po rozhodnutí WTO

Světová obchodní organizace (WTO) dne 2. října 2019 rozhodla o tom, že Spojené státy americké mohou vůči Evropské unii v souvislosti se sporem o dotace pro Airbus uvalit odvetná cla na dovoz evropského zboží do USA (10 % na evropská letadla a 25 % na zemědělské a průmyslové zboží).