Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj – OECD

5. 9. 2023

Základní informace o OECD

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) je mezinárodní organizací sdružující v současnosti 38 členských zemí, mezi nimiž převažují vyspělé ekonomiky. Jde de facto o stálou konferenci, která řeší hospodářské otázky podobně jako národní administrativy. Cílem je ekonomický růst, zvyšování zaměstnanosti a životní úrovně, finanční stabilita a růst světového obchodu. Hlavní metodou při koordinaci naplňování těchto cílů je monitorování a mnohostranný dohled nad prováděním národních politik (skrze společná pravidla a standardy a skrze vzájemnou výměnu informací o jejich plnění). Tyto procesy vedou k přizpůsobování hospodářských politik a harmonizačním změnám domácího právního řádu. Tak jsou postupně v zemích OECD vytvářeny podmínky pro koordinovanou liberalizační akci zaměřenou na požadovanou realokaci kapitálu a dalších výrobních faktorů.

OECD poskytuje data a analýzy (kde je v dlouhé časové řadě zajištěna srovnatelnost), koncipuje politické nástroje (zaměřené na rozvoj, růst a stabilitu), podporuje otevírání trhů (šíření finančních služeb, přeshraniční investice) a identifikuje nejlepší praxi.

OECD z pohledu Ministerstva zemědělství

Prostřednictvím jednotlivých ředitelství řeší OECD více resortně relevantních problematik (nejen zemědělství, ale např. též rybářství, potraviny, zemědělskou mechanizaci, osiva, výzkum, pesticidy, vodní zdroje, obchod, environmentální otázky, územní rozvoj nebo problémy rozvojových zemí). MZe tedy nemá v OECD pouze jednoho partnera. Nejvýznamnější částí otázek se však zabývá Ředitelství pro obchod a zemědělství, resp. jeho pracovní orgány (výbory, pracovní skupiny, programy), které řeší tři hlavní věcné okruhy: reformu zemědělských politik, obchod se zemědělskými produkty a udržitelnost. Významnou zemědělskou dimenzi práce OECD má též spolupráce s nečlenskými zeměmi a uskupeními jako je např. G20.

V rámci činnosti OECD jsou např.

  • stanovovány obecné principy (např. decoupling, znečišťovatel platí, zelený růst),
  • definovány obecné ukazatele používané pro srovnávací hodnocení politik (např. odhad produkčních podpor - PSE),
  • na základě notifikací analyzovány podpory týkající se zemědělství,
  • zaváděny standardy u technických parametrů zemědělských a lesnických strojů,
  • zakládány systémy pro certifikaci (např. osiva),
  • sledována a hodnocena rizika spojená s používáním pesticidů, nebo
  • financována výzkumná stipendia a konference.

OECD vydává na výše uvedená témata metodicky podnětné dokumenty pro koncipování a hodnocení politických nástrojů, které jsou využívány při práci odborných útvarů MZe a dalších institucí (např. ÚZEI, ÚKZÚZ, Státní zkušebna strojů, VÚPP).

Další informace jsou k dispozici na stránkách:

http://www.mzv.cz

http://www.oecd.org

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.