I přes klesající tendenci se ceny zemědělských komodit drží na vysoké úrovni

13. 8. 2021

Podle nejnovějšího reportu FAO z 5. srpna 2021, hodnota FAO Food Price Indexu v červenci poklesla o 1,2 %, její úroveň se ale stále drží kolem 31 % nad hodnotami z minulého roku. Červencový propad ovlivnil pokles cen obilnin, mléčných výrobků a rostlinných olejů, což ale téměř kompenzoval nárůst hodnoty cen masa a cukru.

FAO Price Index

Červenec 2021 (k červnu 2021)

Červenec 2021 (k červenci 2020)

Mléčné výrobky

- 2,8 %

+ 14,5 %

Cukr

+ 1,7 %

+ 44,2 %

Obilniny

- 3,0 %

+ 29,6 %

Rostlinný olej

- 1,4 %

+ 66,7 %

Maso

+ 0,8 %

+ 19,6 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v červenci snížil o 2,8 %, což značí již druhý sestupný měsíc v řadě. Hlavní pokles zaznamenaly ceny odstředěného sušeného mléka, následované máslem, plnotučným sušeným mlékem a sýrem, což reflektuje sníženou poptávku po tvoření zásob. Snížená aktivita trhů, zejména v Evropě a Severní Americe, ovlivnila kvůli probíhajícím prázdninám společně s očekáváním vyšších exportních zásob pro další období mezinárodní cenu komodit.

FAO Sugar Price Index (cukr) posílil o 1,7 %, pokračuje ve čtvrtém navazujícím měsíci růstu cen a zároveň je na nejvyšší úrovni od března 2017. Nárůst mezinárodních cen cukru z velké míry souvisí s nejistotou ohledně dopadů nedávných mrazů na úrodu v Brazílii (největšího světového exportéra), kde byly plodiny již negativně ovlivněny delším obdobím sucha. Vyšší ceny ropy působí na farmáře, kteří navyšují objem cukrové třtiny pro výrobu etanolu, což návazně ovlivňuje ceny cukru. Výraznější zdražování ale vyrovnaly dobré vyhlídky úrody z Indie a posilování USD vůči brazilskému Realu.

FAO Cereal Price Index (obilniny) zaznamenal pokles o 3,0 % v porovnání s červnovými hodnotami, ale je stále 29,6 % nad cenovou úrovní loňského července. Mezinárodní ceny kukuřice se propadly o 6 %, kvůli vyšší než očekávané úrodě v Argentině a zlepšeným produkčních předpokladům v USA. Čína zrušila objednávky na starší úrodu kukuřice, zároveň ceny byly podpořeny obavami o plodiny v Brazílii, kde je zpracování kukuřice daleko za tempem z minulého roku a vysoké lokální ceny motivují farmáře k prodeji na místních trzích. Exportní ceny ječmene a čiroku se také v červenci snížily, zejména kvůli nižší poptávce. Naopak obilí posílilo a dostalo se na nejvyšší cenovou úroveň od poloviny roku 2014, řízené obavami ze stavu plodin v Severní Americe, kde přetrvávající sucho ovlivňuje úrodu tvrdé a jarní pšenice. V Evropě silné deště ohrozily očekávanou úrodu (v Rusku byly první sklizně menší, než se čekalo). V Argentině a Austrálii jsou vyhlídky na nadcházející úrodu pozitivní. Mezinárodní ceny rýže zrychlily svůj propad a dostaly se na dvouleté minimum, protože nová sklizeň a pohyby měn jen umocnily pomalé tempo prodeje způsobené vysokými náklady na dopravu a logistickými překážkami.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) v červenci klesnul o 1,4 %, jedná se o druhý záporný měsíc v řadě a pětiměsíční minimum indexu. Propad indexu zapříčinily převážně nižší ceny sójového, řepkového a slunečnicového oleje, oproti nárůstu ceny palmového oleje. Ten v červenci lehce posílil, díky nižší než očekávané úrodě v hlavních produkčních oblastech, která byla primárně v Malajsii ovlivněna nedostatkem zahraniční pracovní síly. Ceny sójového oleje žene dolů jeho nižší použití při produkci bionafty v Argentině. Řepkový olej ztrácí hodnotu kvůli tlumené globální poptávce a u slunečnicového oleje se očekává rekordní úroda nadcházející sezóny 2021/22.

FAO Meat Price Index (maso) v červenci posílil pouze lehce o 0,8 %. Nejvíce tento nárůst ovlivnilo drůbeží maso, které bylo zvýšeně poptáváno z východní Asie kvůli limitované produkci v některých dalších regionech. Ovčí a jehněčí maso bylo zvýšeně poptáváno náhradou za sezónně ustupující zásoby z Oceánie. Hodnota hovězího masa také posílila, což reflektuje napjatý globální trh s nižšími dodávkami z hlavních produkčních regionů a velkými exporty, zejména z Číny. Naopak vepřové maso se cenově propadlo v návaznosti na pokles poptávky z Číny, nehledě na limitované zásoby z Německa kvůli probíhající nákaze AMP na některých farmách.

 

Ing. Martina Nádvorníková

Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.