Hospodářský přehled Turecka a klima – nové publikace OECD

22. 1. 2021

V lednu 2021 vydalo OECD Ekonomický přehled Turecka, ve stejném měsíci byl OECD publikován také dokument zabývající se klimatickou změnou.

OECD Economic Surveys: Turkey 2021

OECD představuje po dvou letech aktualizovaný hospodářský přehled Turecka. Zemědělství a potravinářský sektor vytvářejí v turecké ekonomice vyšší podíl (6,4 %) na celkové přidané hodnotě než je tomu ve srovnatelných zemích OECD (méně než 3 %). Celých 80 % subjektů v místním zemědělství představují malé firmy, které nejsou zachyceny v žádné formální evidenci. Pro reformu produktového trhu v Turecku doporučila OECD v minulosti oddělit podpory od přímé vazby na zemědělskou produkci a přejít od cenových k přímým podporám. K implementačním krokům však zatím nebylo dle údajů ze zprávy přistoupeno. Agri-food sektor se potýká s mnoha překážkami hospodářské soutěže. Sektor zaměstnává cca 20 % ekonomicky aktivní populace a potraviny představují 23 % spotřebitelského koše. Distribuční cesty v dodavatelských řetězcích jsou často narušovány a v období 2010-2018 vzrostl rozdíl mezi cenami zemědělských výrobců (navýšení o 77 %) a cenami spotřebitelskými (navýšení o 122 %). Zrychlení strukturálních změn a narovnání soutěžního prostředí by měla podpořit další spolupráce s evropskými partnery v rámci celní unie, jejíž další trvání však bylo v EU na konci roku 2020 předmětem politického zvažování. Přesto OECD doporučuje spolupráci s EU rozšířit a zemědělství je v této souvislosti uváděno mezi hospodářskými sektory na prvním místě.

Accelerating Climate Action

Změna klimatu představuje právě probíhající, naléhavou a bezprecedentní výzvu s dalekosáhlými důsledky. Svět se v porovnání s předindustriálním obdobím oteplil v průměru již o 1 °C a červenec 2019 byl nejteplejším červencem, jaký byl kdy zaznamenán. Extrémní povětrnostní jevy budou v případě nečinnosti častější a intenzivnější. Pro omezení oteplování dle závazků Pařížské klimatické dohody bude nutné výrazné rozšíření a zrychlení kroků vlád a dalších aktérů - mnoho zemí proto zvyšuje své průběžné národní emisní cíle. Pro zemědělství a potravinové systémy to znamená postavit zmírňování změny klimatu, ochranu životního prostředí a lidského zdraví na roveň s ekonomickými cíli při minimalizaci negativních dopadů na potravinové zabezpečení, příjmy zemědělců a konkurenceschopnost. Potenciál agri-food sektoru v boji s oteplováním je zásadní - potravinový systém přispívá ke globálním emisím cca 30 %; obezitou trpí cca 1,9 mld. lidí; ztráty v systému představují až 1/3 vyrobených potravin; zalesňování a obnovitelné zdroje energie mohou významně přispět k plnění klimatických cílů. Zemědělství a potravinářský průmysl tedy hrají v této celospolečenské transformaci jednu z hlavních úloh. Pro úspěšné a informované absolvování transformace OECD předkládá klíčové indikátory umožňující úplné zúčtování nákladů/dopadů potravinového systému na klima, zdraví, životní prostředí a další sledované oblasti.

 

Mgr. Radek Stránský
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 812 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.