přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Globální ceny potravinových komodit se v srpnu opět zvýšily

10.9.2021

Podle nejnovějšího reportu FAO z 2. září 2021 hodnota FAO Food Price Indexu v srpnu vzrostla o 3,9 %. Opětovný nárůst po dvou měsících propadu hodnoty ovlivnila zvýšená cena obilnin, cukru, rostlinných olejů a dalších obilninových pod-indexů.

FAO Price Index

Srpen 2021 (k červenci 2021)

Srpen 2021 (k srpnu 2020)

Mléčné výrobky

- 0,6 %

+ 13,6 %

Cukr

+ 9,6 %

+ 48,1 %

Obilniny

+ 3,4 %

+ 31,1 %

Rostlinný olej

+ 6,7 %

+ 67,9 %

Maso

+ 0,8 %

+ 22,0 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v srpnu snížil o 0,6 %, ale stále se drží nad cenovou hladinou z minulého roku. V srpnu se propadla mezinárodní poptávka po sušeném mléku, čímž reflektuje pokračující slabou globální poptávku po zásobách v kombinaci se sezónně rostoucími exportními zásobami v Oceánii. Kontrastně, poptávka po sýru stoupala a byla podpořena zvýšeným interním zájmem v Evropě a nižšími zásobami. Zároveň byla poptávka kompenzovaná lehkým poklesem cen v Oceánii (sezónně se zvyšující produkce). Ceny másla také mírně posílily, protože byly podpořeny silnou poptávkou z východní Asie zejména pro krátkodobé dodávky.

FAO Sugar Price Index (cukr) se zvýšil o 9,6 %, což značí již pátý měsíc růstu cen a také nejvyšší hodnoty od února 2017. Poslední zvýšení cen bylo ovlivněno obavami ze škod způsobených mrazem v Brazílii (největší světový exportér cukru), což by jen přidalo k negativnímu dopadu dlouhého období sucha. Ještě větší nárůst cen byl vyrovnán propadem ceny ropy a oslabením brazilského Realu vůči USD. Pozitivní předpoklady ohledně produkce v Indii a Evropě také pomohly vyrovnat tlak na mezinárodní ceny cukru.

FAO Cereal Price Index (obilniny) zaznamenal nárůst o 3,4 % v porovnání s červencovými hodnotami. Cena pšenice se zvýšila o 43,5 % v porovnání s loňským srpnem zejména kvůli obavám z nižší sklizně v hlavních exportních zemích. Předpokládá se poněkud nižší úroda ječmene v USA a Kanadě. Naopak ceny kukuřice lehce poklesly – pozitivní vyhlídky na objem úrody v Argentině, EU a Ukrajině vyrovnaly efekt snížené produkce v Brazílii a USA. Mezinárodní ceny čiroku se v srpnu také mírně propadly. Ceny rýže pokračují v sestupném trendu, jsou ovlivněny snahami podpořit mezinárodní prodeje a pohyby měn na trhu.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) v srpnu vzrostl o 6,7 %, po pětiměsíčním propadu cen. Zotavení cen reflektovalo vyšší hodnoty palmového, řepkového a slunečnicového oleje. Ceny palmového oleje se v srpnu navrátily do vysoké úrovně, z velké části podpořené vleklými obavami z nižší než očekávané produkce a tím pádem i nedostatku zásob v Malajsii. Růst ceny řepkového oleje podpořila silná poptávka z EU na základě obav ze snížených globálních zásob. Cenové nabídky za slunečnicový olej se stabilizovaly po dvouměsíčním propadu a byly podpořeny zejména omezeným exportem z oblasti Černého moře díky prodlevě před dostupností úrody ze sezóny 2021/22.

FAO Meat Price Index (maso) se v srpnu zvýšil pouze lehce, a to o 0,7 %, což je srovnatelné s předchozím měsícem. V srpnu mezinárodní ceny ovčího a hovězího masa rostly a byly podpořeny zejména objemnými nákupy z Číny a omezenými zásobami živých zvířat v Oceánii. Drůbeží maso také posilovalo, což reflektovalo silnou poptávku z jižní Asie a Blízkého východu při současném omezení zvyšování produkce v hlavních exportních zemích (kvůli vyšším nákladům a nedostatku pracovní síly). Naopak hodnota vepřového masa klesla kvůli pokračujícímu propadu nákupu z Číny a slabé vnitřní poptávce v Evropě, způsobené dostatkem dorostlých zvířat.

 

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce
Ministerstvo zemědělství

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem