přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

FAO - Mezinárodní obchod se zemědělskými produkty a vstupy v závislosti na situaci spojenou s pandemií COVID-19

13.7.2020

FAO a nizozemská banka Rabobank uzavřeli nové partnerství. Budou se společně snažit o podporu venkovských oblastí ve vytváření odolných a udržitelných potravinových systémů - budou pracovat v klíčových potravinových sektorech a projektech, které budou zkoumat potenciál investic na nově vznikajících trzích.

Investice budou mít za cíl snížit produkci skleníkových plynů v atmosféře, zefektivnit užívání půdy a vody a podpořit malé rodinné farmáře v boji proti klimatickým změnám. Představitel Rabobank zmínil termín “nature costing”, který chce zapojit jako nástroj udržitelného financování (cena, která ve své celé výši reflektuje dopad produktu na životní prostředí). (FoodBev Media, FAO, 07/07/20)

Nový dokument FAO pojednává o možnosti vytvoření společných pravidel pro velkoobchodní trhy s potravinami v reakci na krizi spojenou s pandemií COVID-19. Takové trhy by pracovaly nepřetržitě a nebyly by narušen žádnou krizovou situací. Soubor opatření by mohl zabezpečit potravináře, zaměstnance a další články potravinového systému, zároveň by chránil zákazníky a zpomaloval šíření virů. Pravidla pro takové trhy by musela být jasná, praktická a přijatá všemi zúčastněnými zeměmi - silná koordinace a komunikace fungování trhů a jeho opatření je podmínkou. Modernizace a investice do nových velkoobchodních trhů je základní podmínkou vytvoření odolných potravinových systémů. (FAO Policy Brief, 6/2020)

FAO vydalo varování pro Indii a blízký region před šířením sarančat pustinných (Desert locust, Schistocerca gregaria), jejichž roje zasáhly již na začátku roku východní Afriku a způsobily nejhorší škody za posledních 26 let. Indická vláda používá k potírání škůdců chemické postřiky a letadla, helikoptéry a nově zapojila do boje i drony (jako první země na světě). Jedná se o roje jarních sarančat, která migrují podél Indo-pakistánské hranice a brzy se k nim mohou přidat hejna z východní Afriky, lákaná přicházejícími monzunovými dešti. (The Economic Times, 07/2020)

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem