FAO Food Price Index v září rostl čtvrtý měsíc v řadě

16. 10. 2020

Podle nejnovějšího reportu FAO Food Price Index během září vzrostl o 2,1 % v porovnání se srpnovými hodnotami a dostal se na vyšší úroveň než v tuto dobu před rokem. Zářijové hodnoty jsou nejvyšší od února 2020 a navazují na čtyřměsíční růst cen potravinových komodit.

Zářijové hodnoty jsou nejvyšší od února 2020 a navazují na čtyřměsíční růst cen potravinových komodit. Růst byl zapříčiněn zejména stabilními a silnými cenami rostlinných olejů a obilnin, naopak ceny mléčných produktů stagnovaly a ceny masa a cukru od prázdninových hodnot poklesly.

FAO Price Index

Září 2020 (k srpnu 2020)

Září 2020 (k září 2019)

Mléčné výrobky

+ 0,1 % + 2,5 %
Cukr - 2,6 % + 7,5 %
Obilniny + 5,1 % + 13,6 %
Rostlinný olej + 6,0 % + 24,7 %
Maso

- 0,9 %

- 9,4 %


FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) zůstal na téměř totožné hodnotě jako minulý měsíc, v porovnání s rokem 2019 vzrostl o 2,5 %. Lehký nárůst cen másla, sýra a sušeného odstředěného mléka (SMP) vyrovnal pád cen plnotučného sušeného mléka (WMP). Máslo zdražilo díky zvýšené poptávce a sníženým produkčním kapacitám v Evropě a poptávku po sýru ovlivnil větší zájem po importu (zejména v Evropě) i přes přetrvávající omezení v prodejích a službách. Poptávka po SMP také vzrostla, na rozdíl od WMP, u kterého se snížila poptávka (zejména z Blízkého východu) a ceny také ovlivňuje vysoká produkce v Oceánii.
FAO Sugar Price Index (cukr) ztratil 2,6 % v porovnání se srpnem. Pokles v mezinárodních cenách cukru zapříčinilo očekávání přebytků na globálním trhu díky vstupům z nové sezóny 2020/21. Poslední informace ukazují na významné obnovení produkce v Indii a silnou úrodu z Brazílie (největšího světového exportéra), což by mělo nahradit ztráty z minulé sezóny. Dalším faktorem je slabý brazilský Real v porovnání s USD, což udržuje nízké ceny.
FAO Cereal Price Index (obilniny) vzrostl o 5,1 % v porovnání se srpnovými hodnotami. Ceny prudce vzrostly po obavách z produkční kapacity jižní polokoule (+ sucho v některých oblastech Evropy). Globální ceny kukuřice také posílily, zejména kvůli omezení produkce v EU a předpokladu výrazného propadu dodávek z US. Silná poptávka z Číny zvedla ceny čiroku třetí měsíc v řadě, mezitím mezinárodní cena rýže klesla o 1,4% (letošní úroda je před sklizní a poptávka zpomalila).
FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) posílil o 6,0 % od minulého měsíce a je na osmiměsíčním maximu. Zvyšování indexu zapříčinily zejména rostoucí ceny palmového, slunečnicového a sójového oleje. Palmový olej posiluje již 4 měsíce díky vysoké světové poptávce, neočekávaně nízkým zásobám v Malajsii a nejistotám ohledně nové úrody z jihovýchodní Asie. V září také prudce posílily ceny slunečnicového oleje, zejména kvůli zhoršujícím se podmínkám produkce oblasti Černého moře. Sójový olej posiluje dlouhodobě, důvodem je pomalé tempo výroby v Jižní Americe a stabilní poptávka na výrobu bionafty v US.
FAO Meat Price Index (maso) klesl o 0,9 % v porovnání se srpnem. Poptávka po vepřovém mase klesla, zejména kvůli Číně, která zakázala dovoz masa z DE (výskyt ASF) a vysoké sezónní produkci hovězího masa v Austrálii. Poptávka po drůbežím mase na rozdíl od toho stoupla, podpořena rychlým tempem mezinárodních prodejů a omezených dodávek z Brazílie. Hovězí maso je na stabilní cenové úrovni (zvýšený export z Brazílie vyrovnal propad exportu Austrálie).

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 814 623

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.