FAO Food Price Index je na nejvyšších hodnotách od roku 2014

12. 2. 2021

Podle nejnovějšího reportu FAO z 4. 2. 2021, hodnota FAO Food Price Indexu během ledna vzrostla o 4,3 %, pokračuje již v osmém měsíci kontinuálního růstu a zároveň zaznamenal nejvyšší průměrné měsíční hodnoty od roku 2014. Nejnovější růst cen ovlivnilo zejména posílení cen cukru, obilnin a rostlinných olejů, přičemž ceny mléčných produktů a masa také lehce vzrostly.

FAO Price Index

Leden 2021 (k prosinci 2020)

Leden 2021 (k lednu 2020)

Mléčné výrobky

+ 1,6 %

+ 6,9 %

Cukr

+ 8,1 %

+ 7,7 %

Obilniny

+ 8,3 %

+ 23,6 %

Rostlinný olej

+ 5,8 %

+ 27,8 %

Maso

+ 1,0 %

- 7,3 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) během ledna 2021 posílil o 1,6 %, tedy rostl 8 měsíců v řadě. V lednu díky silné poptávce z Číny (kvůli oslavám Nového roku a sníženým exportním zásobám z Nového Zélandu) vzrostly ceny másla a plnotučného sušeného mléka. Ceny odstředěného sušeného mléka podpořila velká poptávka po surovinách do výrobních závodů ze západní Evropy. Naopak ceny sýru lehce propadly kvůli omezeným prodejům v Evropě a dostatečným zásobám v USA.

FAO Sugar Price Index (cukr) během ledna dosáhl maxima od května 2017, hodnota indexu vzrostla meziměsíčně o 8,1 %. Růst cen zapříčinily hlavně obavy z nižších globálních zásob ze sezóny 2020/21 související se zhoršenými předpoklady produkce v EU, Rusku a Thajsku a malý úhrn srážek v Jižní Americe. Dalším důvodem jsou vyšší ceny ropy a posílení Brazilské měny k USD (to ovlivnilo dodávky z Brazílie, největšího světového exportéra). Zároveň nadále pokračuje silná světová poptávka po cukru. Ceny lehce zmírňuje velká exportní kapacita v Indii (rekordní úroda a dotace od vlády).

FAO Cereal Price Index (obilniny) strmě meziměsíčně vzrostl o 8,3 %. Rostly zejména ceny kukuřice (+ 11,2 %, maximum od roku 2013), které reflektují nižší celosvětové zásoby a nižší produkci v USA. Ceny také ovlivňují velké čínské nákupy, obavy ze sucha Jižní Americe a z možného omezení exportu kukuřice z Argentiny (jako nástroj ke snížení inflace). Cena ječmene vzrostla o 6,9 %, podpořená větší poptávkou a cenou kukuřice, pšenice a sóji. Ceny čiroku jsou na stabilní úrovni. Cena pšenice v lednu strmě rostla, opět v návaznosti na kukuřici a také na obavy omezení exportu z Ruska. Exportní ceny rýže jsou na vysokých hodnotách díky velké poptávce z Asie a Afriky, zkombinované s omezenými zásobami v Thajsku a Vietnamu.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) posílil od prosince o 5,8 % (nejvyšší hodnoty od května 2012). Růst indexu ovlivnily především ceny palmového, sójového a slunečnicového oleje. Produkce palmového oleje v Indonésii a Malajsii bude pravděpodobně nižší, než se očekávalo (hlavně kvůli silným dešťům a nedostatečné pracovní síle ze zahraničí), což zvýšilo ceny na 8 leté maximum. Mezinárodní ceny sójového oleje rostou 8 měsíc v řadě, poháněné sníženými exportními možnostmi a stávkou v Argentině. Slunečnicový olej cenově rovněž posiluje v návaznosti na omezené globální zásoby z důvodu nižší sklizně.

FAO Meat Price Index (maso) pro všechny typy masa se v lednu zvýšil o 1 %. Nejvíce cenově posílilo drůbeží maso (zejména z Brazílie) z důvodu omezení exportu několika Evropských zemí kvůli výskytu ptačí chřipky. Hovězí a vepřové maso bylo silně poptáváno z Číny u příležitosti oslav Nového roku - ceny přesto vzrostly pouze lehce. Skopové a jehněčí maso si udržují stabilní cenovou hladinu posílenou velkou poptávkou z Číny a nižšími zásobami z Oceánie.


Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 814 623

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.