Systém zvýhodněného celního režimu pro české potravinářské podniky

12. 9. 2016

Informace o možnosti využití zvýhodněného celního režimu EU pro české podnikatele.

Jedním z opatření podporující zvýšení konkurenceschopnosti a produktivity podniků v zemích EU je systém zvýhodněného celního režimu. Tento systém umožňuje výrobním firmám z členských států EU žádat o autonomní snížení (suspenze) celních sazeb či stanovení preferenčních celních kvót se sníženou celní sazbou, pokud potřebují pro vlastní výrobu zajistit dovozem produkty, které nejsou v rámci EU vyráběny (může to být surovina, polotovar, výrobek). Tuto možnost může využít jakákoliv firma v EU, resp. v každém členském státě, tedy i v ČR.

Roční hodnota nevybraného cla musí u každé žádosti být minimálně ve výši 15 000 EUR. Pro dosažení této výše mohou podniky předkládat žádosti společně s kteroukoliv další firmou z EU.

O celní suspenzi nelze žádat, pokud je identické či substituující zboží vyráběno v EU nebo ve třetí zemi, jejíž zboží má při vstupu na trh EU preferenční celní zacházení. Pokud je zboží v EU nebo uvedených třetích zemích vyráběno v nedostatečném množství, lze požádat o zvýhodněnou celní kvótu.

Výrobní firmy mohou předkládat žádosti o suspenzi celních sazeb či stanovení preferenčních celních kvót prostřednictvím orgánů státní správy v dané členské zemi, a to vždy k 15. březnu, resp. 15. září každého roku. V případě ČR je takovým orgánem Ministerstvo průmyslu a obchodu. Pravidla pro předkládání a posuzování žádostí jsou obsažena ve „Sdělení Komise o pozastavení všeobecných cel a o autonomních celních kvótách“ (Official Journal C363 z 13. 12. 2011).

Rozsah všech autonomních celních kvót i celních suspenzí je stanoven v Nařízeních Rady (EU), jejichž aktualizace probíhá pololetně, a to k 1. lednu a k 1. červenci běžného roku. Rozsah autonomních celních kvót je stanoven v Nařízení Rady (EU) 1388/2013 (konsolidované znění zde) a rozsah celních suspenzí je stanoven Nařízením Rady (EU) 1387/2013 (konsolidované znění zde).

K 1. červenci 2016 vstoupily v platnost nové pravidelné aktualizace. Zatímco u autonomních celních kvót zůstávají parametry zemědělských a potravinářských položek (seznam položek, výše kvót i kvótové období) nezměněny, byl seznam zboží se suspendovanými cly rozšířen o některé druhy kokosové vody, světlicový olej, hlízy čínských vodních kaštanů a přípravky na bázi sójových proteinů.

Více informací a další podmínky tohoto systému lze nalézt na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Odbor zahraničně obchodní spolupráce – 19120

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.