Zvýšení ceny a dovozu cukru na Ukrajině

Cena cukru na Ukrajině neustále roste. V průběhu dubna 2021 vzrostla cena kilogramu cukru o 1,25 UAH (v maloobchodě tak stojí 25,63 UAH/kg) a ve srovnání s dubnem 2020 (15,14 UAH/kg) vzrostla o 10,5 UAH.

Vláda zvýšila kvóty na dovoz cukru, což umožnilo dovézt na Ukrajinu od ledna do dubna letošního roku více než 40 tis. tun. Pro srovnání: za stejné období loňského roku bylo dovezeno pouze 577 tun. V březnu 2021 vydalo Ministerstvo hospodářství Ukrajiny licence na dovoz 120 tis. tun surového cukru. V současné době se zvažuje vydání licencí pro dovoz dalších 50 tun cukru. Dalších 40 tis. tun cukru bylo navíc podle dohody o přidružení s EU dovezeno na Ukrajinu s nulovou celní sazbou.

Další zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství na Ukrajině

Od začátku hospodářského roku 2020/21 do 21. května 2021 bylo z Ukrajiny vyvezeno 40,8 mil. tun obilovin, což je o 12,4 mil. tun méně než za stejné období předchozího hospodářského roku. Vyvezla se zejména pšenice (15,6 mil. tun), ječmen (4,1 mil. tun), žito (2,2 mil. tun) a kukuřice (20,4 mil. tun). Export pšeničné a jiné obilné mouky dosáhl hodnoty 109,9 tis. tun, což je o 199,5 tis. tun méně než v odpovídajícím období předchozího hospodářského roku.

Ceny na celosvětových trzích s mlékem setrvávají na vyšší úrovni, nicméně analytici předpovídají jejich pokles ve druhém pololetí. Ceny sušeného mléka, syrovátky a dokonce i másla na Ukrajině jsou nyní nižší než ve světě. V některých ohledech je rozdíl značný, a to hlavně proto, že Bělorusové, kteří neobchodují s Ruskem a obávají se hromadění výrobků ve skladech, jsou ochotni obchodovat za nízké ceny. Ze stejného důvodu nakoupili letos na jaře ukrajinští obchodníci v Bělorusku velké množství mléčných výrobků.

Ukrajina zůstane jedním z předních dodavatelů kukuřice do Evropské unie. V letošní sezóně se předpokládá dovoz přibližně 14 až 15 mil. tun. V příštím roce se očekává snížení dodávek kukuřice z Ukrajiny na trh EU – odhaduje se 12-13 mil. tun.

Ukrajina obtížně konkuruje dovozům mléka a mléčných výrobků ze zahraničí a nemůže konkurovat ani na vývozních trzích, protože v zemi nedošlo k modernizaci mléčné výroby. Hlavním problémem hluboké mléčné krize na Ukrajině je nedostatek podpory rozvoje mlékárenství. Ačkoliv od vyhlášení nezávislosti byla přijata řada programů pro rozvoj chovu dojnic, počet chovaných dojnic klesá.  Důvodem je špatné nastavení příslušných dotačních programů.

Aktuálně na Ukrajině chová prasata 1.437 zemědělských podniků, což je o 114 (7,4 %) méně než před rokem. Zároveň se v roce 2021 zvýšil počet chovaných prasat o více než 300 tisíc kusů (až na 2,34 mil. kusů), což je způsobeno rozvojem hospodářství s více než 10 tis. kusy prasat. Více než 65 % průmyslově chovaných prasat na Ukrajině je soustředěno na 77 výrobních místech. Počet menších provozovatelů (hospodářství s 5 tis. až 10 tis. kusy prasat) se rovněž meziročně zvýšil. Nejvíce se v posledních letech snižuje podíl chovů prasat s méně než 5000 kusy.

Vývoz ukrajinských výrobků se za první 4 měsíce letošního roku zvýšil o téměř 20 % (tedy o 3 mld. USD) ve srovnání s rokem 2020. Ukrajinští vývozci jsou podporováni zejména prostřednictvím exportní úvěrové agentury. Pozitivní dynamiku hospodářského oživení lze navíc pozorovat ve finanční činnosti středních a velkých podniků (jejich výsledky v prvním čtvrtletí letošního roku jsou jedny z nejlepších za posledních 5 let). Vláda na pravidelném zasedání 26. května schválila postup pro využití prostředků na výstavbu kontrolních stanovišť na hranicích. Cílem tohoto programu je zlepšit přístup malých a středních ukrajinských zemědělců na světové trhy. Rozpočet projektu je 75 mil. UAH. Prostředky budou použity zejména na vytvoření systému požadavků na bezpečnost potravin a dalších požadavků vývozních trhů. To znamená, že každý ukrajinský zemědělec bude moci na příslušném místě zjistit požadavky na své produkty na jakémkoli zahraničním trhu, kam hodlá dodávat své zboží.

Ukrajina a Česká republika jednaly o stavu, krátkodobých vyhlídkách a prioritách hospodářské spolupráce, investicích, exportním potenciálu a podnikatelském klimatu obou zemí v rámci internetového podnikatelského fóra "Ukrajina - Česká republika: příležitosti pro vzájemnou spolupráci během globálních změn", které se konalo 25. května 2021. Pro Ukrajinu je mezivládní spolupráce prioritou při posilování spolupráce v průmyslové sféře a podpoře ukrajinského průmyslového zboží na evropských trzích.

Zima byla pro producenty drůbeže na Ukrajině velmi náročná. Vysoká cena obilovin, a tím i krmných směsí a tarify za veřejné služby situaci značně zkomplikovaly. Mnoho drůbežáren fungovalo bez zisku. Vysoká cena krmných směsí zůstává aktuálním a důležitým problémem.

Aktuální situace (COVID-19):

K 28. květnu 2021 bylo na Ukrajině za posledních 24 hodin zaznamenáno:

  • 3.306 nových případů (z toho 169 dětí a 77 zdravotníků)
  • hospitalizováno 1.402 osob
  • zemřelo 156 pacientů
  • uzdravilo se 13.298 osob
  • provedeno 25.454 testů PCR; 11.758 testů ELISA, 23.351 rychlých antigenních testů.

Za posledních 24 hodin byl největší počet potvrzených případů zaznamenán v oblastech Kyjev (384), Dněpropetrovsk (280), Lvov (251), Doněck (228) a Kyjev (221).

Během celé pandemie na Ukrajině:

  • onemocnělo 2.196.673 lidí;
  • uzdravilo se 2.020.216 osob;
  • zemřelo 50.232 pacientů;

Celkem bylo provedeno 10.131.355 testů PCR.

 

Yegor Reshetnyk
místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině
Mobil: +380 99 098 3335, E-mail: cz.ukrexport@meta.ua

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.