přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zhoršující se situace v souvislosti s nákazou COVID-19 v Srbsku

17.7.2020

V Srbsku se od 17. 07. 2020 zavádí povinné nošení roušek i na veřejnosti. Česká republika s platností od 13. 7. 2020 zařadila Srbsko do zemí červené kategorie.

Dle údajů srbského Ministerstva zdravotnictví bylo ve středu 15. 07. 2020 k 15,00 hodině v Srbsku registrováno celkem 19 334 případů COVID-19, na respirátorech bylo hospitalizováno 169 osob a celkem 429 osob zemřelo v souvislosti s nakažením COVID - 19. Jen v posledních 24 hodinách bylo evidováno 351 nových nakažených osob a 11 úmrtí v souvislosti s nákazou COVID-19. Srbsko provedlo doposud celkem 515 395 testů na COVID-19 a z toho 8 393 testů v posledních 24 hodinách.

V Srbsku se od 17. 07. 2020 zavádí povinné nošení roušek i na veřejnosti. Česká republika s platností od 13. 7. 2020 zařadila Srbsko do zemí červené kategorie, kdy pro občany ČR a EU, kteří v těchto zemích strávili alespoň 12 hodin v posledních 14 dnech, bude po vstupu do ČR platit povinnost ohlásit se krajské hygienické stanici dle místa pobytu a následně jí do 72 hodin předložit výsledek PCR testu, jinak bude nařízeno nezbytné karanténní opatření. Pro občany a rezidenty Srbska platí, že do ČR budou moci vstoupit pouze v případě, že splní některou z výjimek stanovenou ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Aktuálně také v řadách měst Srbska probíhají demonstrace obyvatelstva proti omezujícím opatřením srbské vlády, jejichž cílem je zabránění šíření virového onemocnění COVID-19. V souvislosti s demonstracemi probíhajícími v Bělehradě a dalších větších srbských městech, během nichž dochází i k násilným střetům s policií, doporučuje Velvyslanectví ČR v Bělehradu při pobytu v Srbsku sledovat aktuální situaci a vyhýbat se shromážděním, která probíhají v centrech větších měst.

 

Chorvatsko – mlékárenská společnost MEGGLE oznámila ukončení výroby ve svém závodě v Osijeku

Německá společnost MEGGLE GROUP GMBH ve čtvrtek 16. 07. 2020 oznámila, že se v rámci prováděného procesu optimalizování výroby na trzích, na kterých působí, rozhodla ke konci roku 2020 ukončit výrobu ve své mlékárně ve městě Osijek v Chorvatsku a zároveň propustit 160 tamních zaměstnanců.

Tato zpráva vyvolala pozdvižení na chorvatské politické scéně, protože na činnost mlékárny v Osijeku jsou navázáni místní dodavatelé mléka (cca. 200 především rodinných zemědělských hospodářství). MEGGLE přislíbilo, že svým dosavadním dodavatelům mléka pomůže najít jiné odběratele a do jednání okolo vzniklé situace se zapojilo také chorvatské Ministerstvo zemědělství. Mlékárna v Osijeku je s kapacitou zpracování 150 tisíc litrů mléka denně třetí největší mlékárnou v Chorvatsku.

Společnost MEGGLE plánuje zůstat na chorvatském trhu pouze formou obchodní společnosti, tak aby mohla dodávat na chorvatský trh své mléčné výrobky z jiných závodů (v jiných zemích).

 

Návrhy rozvoje srbského venkova

Podle serveru e-kapija má Srbsko problém s vylidňováním venkova a proto ustanovilo „Národní tým pro obrození vesnic Srbska“, který předkládá různé návrhy, jak udržet obyvatele na vesnicích.

Jeden z návrhů tohoto týmu je rozvoj malých lokálních sýráren, které by mohly zpracovávat kravské, ovčí i kozí mléko na výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Tím by se mohlo najít uplatnění pro zaměstnání především mladých lidí nebo navrátilců ze zahraničí, tak aby zůstávali v regionech a neodcházeli v takových počtech do velkých měst, v horším případě do zahraničí. Podle odhadů je pro ekonomickou udržitelnost sýrárny dostačující zpracovávat 1000 litrů kravského mléka denně (cca. 140 kg sýru). Pro ovčí sýr je minimum 250 litrů mléka (cca. 40 kg sýru) denně, což je produkce stáda o cca. 500 ovcích.

Dalším z návrhů „Národního týmu pro obrození vesnic Srbska“ je rozvoj chovu divoké zvěře (jeleni, bažanti, zajíci, jeřábci, divoké kachny a další drobná zvěř) a také rozvoj loveckého turismu. Jako příklad se uvádějí Rakousko a Německo, kde jsou registrovány stovky farem jelenů.

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem