Zeměpisná označení EU pod palbou ze Senátu USA

Skupina 61 senátorů amerického Kongresu je podepsána pod dopisem adresovaném obchodnímu zmocněnci R. Lighthizerevi (USTR) a federálnímu ministrovi zemědělství R. Perdue (USDA). Senátoři v něm vyzývají, aby ochrana údajně generických označení amerických potravin byla využita jako politický nástroj při všech obchodních jednáních na mezinárodní úrovni.

Přímo tak míří na evropský systém ochrany zeměpisných označení a označení původu (GIs), který američtí senátoři označují jako zneužití ochrany za účelem znemožnění vývozu amerických potravin. Jako příklad uvádějí např. sýry feta nebo parmezán, které jsou již desítky let v USA vyráběny a evropský systém ochrany znemožňuje vývoz pod těmito názvy do EU nebo zemí, se kterými má EU v dohodě o volném obchodu sjednánu i ochranu vybraných GIs. Spouštěčem byla jistě implementace dohody o volném obchodu s Kanadou a Mexikem (USMCA). S Kanadou má totiž EU sjednánu dohodu CETA, ve které je ochrana evropských GIs na kanadském trhu obsažena.

Řada amerických profesních organizací text dopisu a tento záměr plně podpořila – např. Farm Bureau, North American Meat Institute, National Association of State Departments of Agriculture, National Milk Producers Federation, Wine Institute. Text dopisu členů horní komory Kongresu Spojených států je ke stažení na tomto odkazu.

 

USA - Studie hodnotí dopad snižujícího se počtu opylovačů na americké zemědělství

Výnosy pěstovaných jablek, třešní a borůvek se snižují nedostatkem opylovačů. Roční objem produkce v hodnotě přes 50 mld. USD závisí na opylení (jablka, třešně, borůvky, mandle atd.). Velkou roli v tomto hrají domácí a divoké včely. Podle zjištění státní univerzity v New Jersey (Rutgers) v dosud nejkomplexnější studii svého druhu se poklesy počtu opylovačů přímo negativně promítnou do snížených výnosů pro většinu studovaných plodin. Přijetí postupů, které chrání nebo zvyšují počty divokých včel, případně využívání řízených opylovačů jiných než včel medonosných, zajistí zvýšení výnosů. Další alternativou jsou pak intenzivní investice do včelstev. Zjištění předmětné studie lze detailněji nalézt na tomto odkazu.

 

Covid-19 v USA – denní přírůstek klesá, ale stále je nad úrovní 50 tis. případů

V tomto týdnu zůstaly sedmidenní průměry počtu nakažených proti předchozímu období v rostoucím trendu již pouze v sedmi z padesáti amerických států. Z níže uvedeného grafu tedy vyplývá, že v poslední době již dochází k poklesu denního počtu nakažených, stále se ale drží okolo hranice 50 tis. denně. Navíc nelze vyloučit, že pokles počtu může být způsoben i sníženou intenzitou testování, která byla v posledních dvou týdnech zaznamenána kvůli omezenému počtu testovacích sad.

Tento týden USA překročí hranici 5 mil. nakažených, přes 160 tis. zemřelých a 63 mil. uskutečněných testů. Pandemie Covid zásadním způsobem promlouvá i do příprav obou táborů na prezidentské volby (3. listopadu 2020), kdy republikánský i demokratický volební tým byly nuceny zásadně omezit veřejná shromáždění.

 

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.