přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Spojené státy neúspěšně bojují s obezitou – příležitosti pro zdravé potraviny

4.12.2020

Dle nedávno vydané studie o stavu obezity pro rok 2020 je více než 42 % dospělých Američanů obézních, což činí značný nárůst oproti cca 30 % z roku 1999. U mladých ve věkové skupině 2 – 19 let je pak obézních přes 19 %.

Studii vydala nezisková organizace Trust for America’s Health. Ve studii zmiňovaná „epidemie obezity“ ještě zhoršuje situaci nakažených koronavirem, neboť silná nadváha je jedním z nejvíce přitěžujících faktorů – téměř 50 % všech hospitalizovaných bylo obézních. Dle studie je prevence obezity v USA naprosto nedostatečná a neexistuje celonárodní přístup. Na obezitu má vliv celá řada společenských faktorů a situaci zhoršuje i stav v potravinářském sektoru, kde jsou spotřebitelé spíše stimulováni k nákupu levných, rychle a vysoce zpracovaných potravin a nápojů s vysokým obsahem kalorií a nižším obsahem živin.

Mezi nástroje k řešení výše popsaného problému se řadí aktivní životní styl a úprava jídelníčku. A právě v oblasti zdravých potravin, nápojů a potravinových doplňků existuje při správném nastavení exportní strategie velký potenciál pro nové výrobky.

Zmiňovanou studii lze dohledat na tomto odkazu.

Aktuální situace – Covid-19 

V USA byly v tomto týdnu překonány dva smutné rekordy – více než 200 tis. nových případů nakažení v jednom dni (středa) a dále pak přes 100 tis. hospitalizovaných s koronavirem. Kumulativně tak již bylo zaznamenáno přes 14,3 mil. nakažených, téměř 280 tis. případů úmrtí a počet provedených testů tento týden přesáhl číslo 200 milionů. Nejvíce zasaženými státy jsou Texas, Kalifornie, Florida, Illinois, New York, Georgia a Ohio.

Opatření proti šíření viru jsou i nadále odlišná stát od státu. Nicméně ani aktuální výrazné navýšení počtu nakažených nevede k drastickým opatřením ve formě úplného uzavření. Jednotlivé státy spíše zpřísňují pravidla pro nošení masek a roušek a omezují počty lidí pro shromáždění a v provozovnách. Opatření na vnější hranici USA jsou stále beze změn - zákaz cestování pro občany EU ze Schengenského prostoru a uzavřené hranice s Kanadou a Mexikem s výjimkou základních ekonomických činností.

 

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzvcz

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem