Online služby v prodeji potravin a jídel budou v USA dále nabývat na významu

Dle nového průzkumu společnosti Incisiv bude digitální prodej do roku 2025 tvořit 54 % veškerých tržeb fast-foodových restaurací v USA.

Přestože se restaurace (pokud lokální autority dovolí) vracejí k možnosti konzumace uvnitř provozovny, zůstane hodně zákazníků, kteří budou preferovat minimální interakci s personálem. Až už jde o osobní vyzvednutí v provozovně, odnos zboží nebo pokrmů personálem do vozu stojícího před provozovnou nebo dovoz až domů či na pracoviště.

Důležitý ale bude nejen správný výběr technologického řešení pro online objednávky, ale také správné nastavení dodatečných služeb. Pouze 40 % respondentů průzkumu bylo spokojeno s osobním vyzvednutím zboží a pouhých 25 % v případě dovozu.

Podobný vývoj lze očekávat u nákupu potravin v obchodech. Podle nové studie společnosti Oracle Grocery Retail až 53 % spotřebitelů nakupovalo online během pandemie Covid-19 a z nich 93 % plánuje nakupovat online i po jejím skončení. Online objednávky potravin nebyly nic nového i dříve, nicméně bodem zlomu se stala korona-krize. Pokud jde o způsob doručení – 72 % nakupujících potravin si nechalo zboží doručit domů, 15 % využilo službu odnosu zboží personálem do vozu a 13 % si vyzvedlo své potraviny v obchodě.

 

John Deere v příštím roce očekává vyšší prodeje zemědělských strojů

Přední světový výrobce zemědělských strojů se sídlem v Moline, Illinois zvýšil odhady ohledně prodejů pro rok 2021. Důvodem je vyšší cena rostlinných komodit, která podle něj povede ke zvýšení poptávky amerických zemědělců po traktorech a kombajnech.

Relativně suché léto na americkém Středozápadě přispělo ke spíše průměrné sklizni, která nenaplní původní očekávání. Domácí poptávka po pšenici, sóji a kukuřici relativně vzrostla, důvodem je vyšší spotřeba v domácnostech během pandemie koronaviru. Kombinace těchto faktorů doprovázená vyššími vývozy tlačí ceny nahoru. A společnost J. Deere věří, že to přiměje zemědělce k investicím do nových zeleno-žlutých strojů. Navýšení společnost odhaduje o 15 % na celkových 4 mld. USD. K začátku listopadu 2020 jsou zatím tržby na úrovni 2,75 mld. USD.

 

Koronavirus v USA – aktuální situace

V USA bylo již zaznamenáno více než 13,2 mil. nakažených (v tomto týdnu s denními přírůstky okolo 170 tis. případů), téměř 270 tis. úmrtí a provedeno bylo 187 mil. testů. Nejvíce zasaženými státy jsou Texas, Kalifornie, Florida, Illinois, New York, Georgia, Ohio a Wisconsin. Omezení pro cesty do USA jsou stále beze změn.

V pátek 27. listopadu by měla společnost Pfizer požádat americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) o schválení vakcíny proti Covid-19. 0čekává se, že FDA nebude s prověřením otálet a výsledek přezkumu by tak mohl být znám po dvou až třech týdnech. V případě schválení vakcíny by tak už do konce roku mohli být očkováni první lidé, s největší pravděpodobností pracovníci v tzv. první linii – lékaři a zdravotnický personál, hasiči, policisté. V dalším sledu (nejdříve však na počátku roku 2021) pak vyšší věková skupina, pacienti v pečovatelských ústavech, pracovníci dopravy a další sektorů, které jsou označeny jako klíčově pro chod ekonomiky. Kdy bude vakcína k dispozici pro veřejnost, je zatím nejasné, ale z odborných kruhů zaznívá, že možná již v prvních jarních měsících.

 

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.