Nové cesty pro využití rostlinných proteinů v USA

12. 2. 2021

Nadnárodní společnost Anheuser-Busch InBev se spojila s americkou společností EverGrain, za účelem hledání využití pro mláto – zbytky ječmene po vaření piva. Protein z ječmene totiž nabízí specifické výživové hodnoty, ale při správném zpracování i sladovou, ořechovou, mírně nasládlou chuť, pro kterou je základní surovinou nejen pro vaření piva, ale i whisky.

A tyto vlastnosti se nyní testují pro alternativy mléka a mléčných výrobků na bázi rostlinných surovin. Společnost si slibuje využití mláta i jako suroviny pro proteinové koktejly spojením ječmene s kukuřicí nebo rýží.

Do segmentu rostlinných alternativ vstupuje i řepka, v Severní Americe nazývaná jako „canola“. Např. společnost Merit Functional Foods si od využití řepkového proteinu slibuje mnohé. Sází na využití u mléčných alternativ, v tradičních či bezlepkových pekárenských výrobcích, extrudovaných produktech, proteinových tyčinkách a alternativách masa. Důvodem je neutrální chuťový profil, který dává vyniknout ostatním žádoucím příchutím, vynikající rozpustnost a stabilita ve výsledném výrobku. Problémem u této bílkoviny je samotná surovina, neboť přes 90 % řepky pěstované v USA je z geneticky modifikovaných semen. Spotřebitelé plant-based výrobků ale povětšinou žádají produkt bez genetické modifikace. Surovinu je tak třeba získávat od menších pěstitelů, případně z Kanady, kde jsou plochy non-GMO řepky vyšší.

Na segment plant-based se na ZÚ Washington budeme v nejbližší období zaměřovat více, neboť zde spatřujeme potenciál pro využití výrobků nebo surovin českého zemědělství či potravinářského sektoru.

Covid-19 v USA – aktuální situace

V tomto týdnu pokračuje trend postupného snižování denních počtů nových případů nákazy, které se dostaly pod hranici 100 tis. USA nadále zůstávají na první příčce v celkovém počtu nakažených, který dosáhl 28 milionů. Zaznamenáno bylo přes 480 tis. případů úmrtí a uskutečněno bylo přes 330 mil. testů.

Opatření na vnější hranici jsou dlouhodobě beze změn – do USA se kromě občanů nebo lidí s povolením k pobytu dostanou cizozemci pouze na základě velmi omezených výjimek. Bližší informace lze dohledat na tomto odkazu.

Podle dostupných informací bylo ke čtvrtku v USA očkováno proti covid-19 přes 34 mil. obyvatel, denně obdrží vakcínu přes 1,5 mil. lidí (započítány 1. i 2. dávky). USA jsou tedy na cestě ke splnění slibu prezidenta Bidena, že za prvních 100 dní v úřadě bude naočkováno 100 mil. Američanů (k 30. dubnu). Podle níže uvedené projekce by za předpokladu zachování dosavadního tempa očkování mělo alespoň první dávku obdržet 50 % obyvatel ke konci června a 90 % obyvatel k polovině listopadu letošního roku. 

 

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,
Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.