přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Klesající trend počtu nakažených s COVID-19 v USA

11.9.2020

I po svátku Labor Day, který neoficiálně ukončuje letní sezónu a letos připadl na pondělí 7. září, pokračuje trend ze srpna, tj. snižující se počet nově nakažených.

Nárůst případů se nyní pohybuje okolo 30 tis. případů denně a USA tak celkově evidují přes 6,5 mil. nakažených, přes 195 tis. zemřelých a necelých 90 mil. provedených testů.

Stále je v platnosti zákaz cestování do USA ze zemí Schengenského prostoru. Podobně to platí u omezení možností překročit hranice s Kanadou a Mexikem, kde jsou opatření platná do 21. září, ale očekává se jejich další prodloužení.

Vládní podpora pro americké firmy aktivní v mořském rybolovu

Ve středu 9. září oznámilo federální ministerstvo zemědělství USDA podporu ve výši 530 mil. USD pro chovatele mořských ryb v akvakultuře a mořský rybolov obecně. Důvodem jsou jejich ekonomické potíže způsobené ztíženou situací při vývozech na zahraniční trhy, kde se musí potýkat s odvetnými opatřeními – většinou ve formě dodatečných cel. Je však třeba připomenout, že tato opatření jsou odvetná proto, že jsou reakcí na dodatečná cla, která zavedla administrativa prezidenta Trumpa. Bližší informace o podmínkách podpory lze nalézt zde.

V Kongresu se dále projednává legislativa pro další podpůrné opatření, které by nad rámec dosavadních podpor (např. posledního balíčku ve výši 19 mld. USD z dubna t. r.) mělo být  směřováno do amerického zemědělství. Detaily opatření jsou předmětem intenzivních debat, ale otázkou zůstává, jestli bude moci být schváleno do prvního týdne října, kdy Kongres přeruší svou činnost vzhledem k prezidentským volbám, které se uskuteční 3. listopadu 2020.

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem