Bohužel ani další týden nepřinesl v USA úlevu v souvislostí s pandemií Covid-19

Bohužel ani další týden nepřinesl úlevu a ve více než 40 státech počty nově nakažených stále rostou.

Situace je oproti březnu a dubnu alespoň příznivější v počtu fatálních případů, které jsou nyní řádově nižší. Ke čtvrtku 30. července bylo v USA evidováno přes 4,6 mil. případů nakažení Covid-19 a přes 154 tis. úmrtí související s koronavirem.

Opatření na vnější hranici jsou stále beze změn – zákaz cestování pro občany EU ze Schengenského prostoru a uzavřené hranice s Kanadou a Mexikem s výjimkou základních ekonomických činností.

 

Rekordní propad americké ekonomiky v druhém čtvrtletí 2020 – USA v recesi

Dle aktuální statistiky ministerstva obchodu USA došlo ve 2. kvartálu k poklesu hrubého domácího produktu o 32,9 %, což je nejvyšší propad za dobu sledování tohoto ukazatele. Pro dokreslení situace – za první čtvrtletí činil propad 5 %. USA se tak oficiálně ocitly v recesi – pokles HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Za poklesem samozřejmě stojí primárně karanténní opatření, která vedla k zásadnímu poklesu domácí poptávky po službách a zboží. Zpomalil se však i mezinárodní obchod, letecká doprava atd. Podle vyjádření některých ekonomů dojde ve třetím kvartálu opět k růstu, neboť karanténní opatření již byla z větší části uvolněna. Růst ale bude pravděpodobně velmi mírný díky opětovnému nárůstu počtu nakažených popsaném výše.

 

Žaloba na ministerstvo zemědělství USA ohledně označování produktů genetického inženýrství

Skupina nevládních organizací i zástupců maloobchodu podala v tomto týdnu žalobu na  implementační legislativu amerického ministerstva zemědělství (USDA) z roku 2019. V argumentaci uvádí, že předmětný předpis nedostatečně chrání spotřebitele tím, že neposkytuje dostatek srozumitelných informací o produktu. Jde například o možnost využití elektronické nebo QR etikety, kde je argumentem, že ne všichni spotřebitelé mají chytrý telefon nebo neomezený přístup k datům. Další problém je spatřován v povinném označení „bioengineered“, neboť spotřebitelé mají jako ustálený název „GMO“. Dle žaloby je dále více než 70 % produktů, které obsahují komponent genetického inženýrství, osvobozeno od povinného označení. Legislativa dále zakazuje případné dodatečné dobrovolné označení, ať už výrobcem nebo prodejcem. Samotná žaloba, kterou lze dohledat na tomto odkazu, si klade za cíl zneplatnění této legislativy a novou konzultaci se všemi dotčenými aktéry při tvorbě legislativy nové.

 

Asociace tlačí na zrušení dodatečných cel na alkoholické nápoje z EU do USA

Jedná se o dodatečné celní zatížení, které již na podzim loňského roku uvalila administrativa prezidenta Trumpa na vybrané zboží vzhledem k prohranému panelu WTO v otázce podpor pro Airbus. V seznamu tohoto zboží je mj. i řada alkoholických nápojů – vína a lihovin – primárně ze SRN, Francie, Španělska a Velké Británie. Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) na konci června zahájil veřejnou konzultaci za účelem aktualizace tohoto seznamu produktů. A právě v rámci této konzultace předložila řada výrobních a obchodních asociací z USA i EU argumenty, proč by tato cla být zrušena. Dle jejich vyjádření škodí hlavně americkému spotřebiteli a americké ekonomice v důsledku ztráty pracovních míst. Navíc v tomto týdnu EU informovala o uvedení opatření v otázce Airbusu do souladu s pravidly WTO. Delegace USA však na včerejším jednání odmítla uznání tohoto souladu a bude cla dále uplatňovat. Text prohlášení lze dohledat na tomto odkazu.

 

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.