přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

USA - Nouzový stav vyhlášený 1. března na federální úrovni prezidentem Trumpem stále trvá

22.5.2020

Epidemiologická situace v USA byla ke čtvrtku 21. května následující: evidováno více než 1,62 mil. obyvatel s onemocněním Covid-19, přes 96 tis. úmrtí spojených s výskytem této nemoci a přes 382 tis. případů uzdravených.

Ve Spojených státech se tak stále nachází téměř třetina všech případů nakažení na celém světě. Uskutečněno bylo v USA přes 13,4 mil. testů, to je nicméně v přepočtu na milion obyvatel obdobně jako v ČR, ale méně než např. v Rakousku, Rusku nebo Španělsku.

Nejhůře jsou postiženy státy na severovýchodě USA, tedy New York (366 tis. případů, 29 tis. případů úmrtí), New Jersey (153 tis./10,8 tis.), Illinois (100 tis./4,5 tis.), dále pak Massachusetts (89 tis./6 tis.), Kalifornie (86 tis./3,5 tis.) a Pensylvánie (69 tis./4,9 tis.). Z celkového pohledu se stále dá hovořit o trendu relativní stabilizace situace a v drtivé většině států počty nakažených, úmrtí i hospitalizací pozvolna klesají.

Dovoz a vývoz zemědělských a potravinářských produktů do a z USA stále NENÍ nijak omezen.

Všechny státy již v různých stupních přistoupily k uvolňování restrikcí. Více než 40 států již zrušilo nejpřísnější karanténu (stay-at-home order), nicméně Washington DC a dvě přiléhající county státu Maryland toto opatření ještě ponechaly v platnosti (prozatím do 8. června). Ve většině států je s určitými opatřeními možné zajít i do restaurací. Uzavřené restaurace zatím zůstávají ve státech na severovýchodě (New York, New Jersey, Pensylvánie atd.) a severozápadě (Washington, Oregon, Idaho). 

Opatření na vnější hranici jsou zatím nezměněná. Stále platí zákaz cest do USA ze zemí Schengenu. Nicméně, komerční lety mezi Evropou a USA jsou nadále v provozu, i když v omezeném počtu. Rovněž hranice USA s Kanadou a Mexikem zatím zůstávají pro běžný provoz uzavřené, nejméně tedy do 22. června.

V minulých zpravodajstvích jsme informovali o problémech v živočišné výrobě, kdy masivní lokální výskyt onemocnění Covid ochromil fungování několika klíčových závodů – jatek, bourání a balení masa (např. společností JBS, Tyson Foods, nebo Smithfield). Zpracování masa je v USA relativně centralizované a dlouhodobější výpadek těchto závodů by způsobil ještě větší nedostatek masa pro americké spotřebitele, než už se stalo. Prezident Trump proto výkonným nařízením zařadil tyto závody do kritické infrastruktury a musí tak zůstat v provozu. I přesto řada chovatelů musela přistoupit k utracení a zbavení se přerostlých zvířat (prasat a drůbeže), které nedokázaly včas dostat na jatka. Dostupné informace hovoří minimálně o vyšších stech tisíc prasat a milionech kusů drůbeže. Některé spotřebitelské řetězce dokonce musely přistoupit k omezením, kolik masa může zákazník nakoupit. Bližší informace o aktuálním stavu v živočišné výrobě lze nalézt na tomto odkazu.

Na půdě Kongresu se aktuálně diskutuje další balíček na podporu americké ekonomiky, tzv. Health and Economic Recovery Omnibus Emergency Solutions (HEROES) Act. K již stávajícím podpůrným opatřením (CARES Act) by tak měl přispět dalšími více než 3 biliony USD. Zemědělství a potravinářství jsou mezi sektory, které počítají s podporou, ať už rozšířením přímých plateb, podporou pro speciální plodiny, dorovnání výkupních cen mléka apod. (bližší info o aktuální podobě projednávaného balíčku v oblasti zemědělství lze nalézt na tomto odkazu). Jde však zatím o legislativní znění odhlasované Sněmovnou reprezentantů (ovládanou opozičními Demokraty) a předpokládá se, že Senát (většinu drží Republikáni) do velké míry text pozmění.


Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079

22.5.2020

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem