přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

V Srbsku přetrvává složitá situace v souvislosti s nákazou COVID-19

31.7.2020

Dle údajů srbského Ministerstva zdravotnictví bylo ve čtvrtek 30. 07. 2020 k 15,00 hodině v Srbsku registrováno celkem 25 213 případů COVID-19, na respirátorech bylo hospitalizováno 150 osob a celkem 565 osob zemřelo v souvislosti s nakažením COVID - 19.

Jen v posledních 24 hodinách bylo evidováno 321 nových nakažených osob a 7 úmrtí v souvislosti s nákazou COVID-19. Srbsko provedlo doposud celkem 659 548 testů na COVID-19 a z toho 8 084 testů v posledních 24 hodinách.

V Srbsku bylo od 17. 07. 2020 zavedeno povinné nošení roušek i na veřejnosti. Česká republika s platností od 13. 7. 2020 zařadila Srbsko do zemí červené kategorie, kdy pro občany ČR a EU, kteří v těchto zemích strávili alespoň 12 hodin v posledních 14 dnech, bude po vstupu do ČR platit povinnost ohlásit se krajské hygienické stanici dle místa pobytu a  následně jí do 72 hodin předložit výsledek PCR testu, jinak bude nařízeno nezbytné karanténní opatření. Pro občany a rezidenty Srbska platí, že do ČR budou moci vstoupit pouze v případě, že splní některou z výjimek stanovenou ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví České republiky.

 

Německo objevuje zemědělský potenciál Srbska

Německé firmy stále více využívají zemědělský potenciál Srbska, kde kromě toho, že zde začínají budovat vepříny pro odchov prasat pro vlastní jatka, tak dle sdělení serveru e-Kapija je letos velmi populární pěstování okurek nakládaček.

Němečtí odběratelé okurek nakládaček financují srbským partnerům (i menším soukromým hospodářstvím) kompletní výrobu od semen přes repro materiál až do každodenního odborného poradenství a srbští zemědělci poskytují pouze půdu, vodu a svoji práci.

Dříve německé firmy odkupovaly okurky nakládačky z Turecka, ale kvůli složité a drahé přepravě se postupně přesunuly do Severní Makedonie, která však nemá dostatečnou kapacitu a proto začínají intenzivněji využívat i Srbsko.

 

Bosna a Hercegovina – půjčka IFAD pro Projekt rozvoje zemědělství a venkova.

Dle informací serveru „e-Kapija“ přijala Rada ministrů Bosny a Hercegoviny iniciativu Ministerstva financí a trezoru, aby Bosna a Hercegovina zahájila jednání o uzavření Smlouvy o financování mezi Bosnou a Hercegovinou a Mezinárodním fondem pro zemědělský rozvoj (IFAD) – pro Projekt rozvoje zemědělství a venkova (READP).

Projekt se bude realizovat v celé Bosně a Hercegovině a to v 90 obcích rozdělených do 10 klastrů. Hodnota navržené půjčky je 11 787 000 EUR, z čeho je 40% určeno pro Republiku Srbskou (4 724 800 EUR) a 60% pro Federaci Bosny a Hercegoviny (7 062 200 EUR). Splatnost půjčky je 18 let a odklad splátek jsou tři roky.

Cílem projektu je lepší organizovanost malých výrobců a jejich sdružení, která napomůže jednoduššímu obsazení trhu a tvorbě nových pracovních míst. Očekává se zvýšení výroby a angažování mladých v agro byznysu. Projekt by měl mít přímý přínos pro plánovaných 8 650 domácností a z výhodných investic do infrastruktury by mělo mít užitek i 5 000 nepřímých uživatelů.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem