Srbsko v dubnu zveřejní výzvu k čerpání subvencí do zemědělství

Srbsko chce počátkem dubna zveřejnit informace o nových subvencích do zemědělství, kde hlavní podpora bude cílena na chov dobytka a ovocnářství. Během návštěvy obce Kosjerić srbský ministr zemědělství na příkladu nákupu traktoru vysvětlil, jak tyto subvence budou vypadat.

50 % prostředků z ceny dostane žadatel od státu, 40 % dostane od banky formou úvěru na 3 až 7 let a zbylých 10 % si musí žadatel zajistit z vlastních zdrojů. Ministr dále uvedl, že jen v Kosjerići bylo na základě subvencí v uplynulých dvou letech zakoupeno 100 traktorů. Uvedené subvence by měly napomoci zvýšení prodejů českých traktorů firmy Zetor, která má v Srbsku svého zástupce, ale také jiným českým společnostem dodávajícím technologie pro chov dobytka nebo technologie a výsadbový materiál pro ovocnářství. 

Šíří se britská mutace viru COVID-19

Podle posledních oficiálních údajů (25. 3. v 15, 00 hod.) bylo v Srbsku za předchozích 24 hodin registrováno 5 226 nově nakažených (ze 17 530 testovaných osob) a 36 zemřelých. Celkem bylo již v Srbsku na základě výsledků 3 330 762 testů potvrzeno 571 895 případů onemocnění, 5 075 osob zemřelo, úmrtnost činí 0,89 %. Z 6 577 hospitalizovaných je jich 242 připojeno na plicní ventilátor.

Povolení k použití v Srbsku zatím mají vakcíny Pfizer/BioNTech, Sputnik V, Sinopharm a AstraZeneca.

Do rána 25. 3. bylo v Srbsku aplikováno 2 249 000 dávek vakcín (z toho 904 000 druhé dávky). Zájem o očkování prostřednictvím vládního portálu vyjádřilo zatím cca 1,5 mil. občanů. Zhruba 1 mil. občanům byla aplikována vakcína Sinopharm, 150 000 Pfizer/BioNTech, 113 000 Sputnik V a 111 000 AstraZeneca.  

Přes probíhající očkování se epidemická situace v Srbsku zhoršuje, protože se v zemi intenzivně šíří britská mutace, která se přenáší snadněji a častěji vyvolává těžký průběh nemoci.  V Srbsku je také přetrvávajícím problémem malý zájem o očkování, zvláště v méně rozvinutých oblastech. V řadě takových míst se proto již přistoupilo k očkování bez vyžadování předchozí registrace občanů. Dne 22. 3. byla zahájena vakcinace studentů na studentských kolejích.

Stále platí, že při vstupu do Srbska je vyžadován od všech cizinců negativní PCR test ne starší než 48 hodin (provedený laboratoří v zemi, odkud cizinec cestuje). Nařízení předložit test se nevztahuje na cizince, kteří přes Srbsko tranzitují, pokud doba jejich tranzitu přes Srbsko nepřesáhne 12 hodin.

BOSNA A HERCEGOVINA – příprava k vývozu ovocných stromků do Ruska

Jak uvedl portál „e-Kapija“ Bosna a Hercegovina v dohledné době očekává pokračování vývozu ovocnářské produkce do Ruska. Zástupci ruské Federální služby pro veterinární a fytosanitární kontrolu byli 24.3.2021 v Republice Srbské, kde s místními partnery provedli kontrolu ovocnářské produkce u společnosti Poljoagro  se sídlem v obci Šamac. Tato společnost plánuje v letošním roce vyvézt do Ruska 500 000 jabloní a 300 000 broskvoní. Kromě toho ruští inspektoři provedou kontrolu u společnosti Adria Hishtil z obce Čapljina, která produkuje různé sazenice zeleniny, a také se chystá dodávat na ruský trh. Adria Hishtil je firma vzniklá v roce 2009 investicí společností Centro Seia a Vivaio del Lago z Itálie a izraelské skupiny Hishtil. Česká republika vyváží ovocné stromy do Bosny a Hercegoviny spíše příležitostně, v uplynulých pěti letech to bylo pouze v roce 2018 a 2019. Do Ruské federace nebyly dle statistik ČSÚ ovocné stromy v posledních pěti letech z ČR vůbec vyvezeny.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.