přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Srbsko otevřelo kapitolu 30

14.12.2017

Členské země EU umožnily Srbsku otevřít již 12. kapitolu přístupových jednání. Kapitola 30 upravuje mezinárodním vztahy. Splnění podmínek této kapitoly nepochybně přinese řadu změn i do srbského zemědělství.

Srbsko bude muset vypovědět smlouvu s Ruskou federací, Běloruskem, Tureckem a Kazachstánem o volném obchodě.  Trh Ruské federace byl po ruském zákazu dovozu potravin z EU především pro srbské ovocnáře zajímavým odbytištěm. Jen v letošním roce stoupl vývoz ovoce do RF o 11%.

Podle srbského ministra obchodu Rasima Ljajiće však benefity vstupu do EU jednoznačně převyšují.

Možnost bezcelního vývozu ze Srbska na ruský trh byla mimo levné pracovní síly také tradiční vějička pro nalákání zahraničních firem investovat v Srbsku.

Uzavření kapitoly 30 ale pro Srbsko prakticky znamená vstoupit i do Světové obchodní organizace (WTO) a tedy povolit pěstování geneticky modifikovaných plodin. Současná srbská legislativa pěstování a použití GMO zakazuje.

Vstup Srbska do WTO blokují také požadavky některých států - USA, Ruska, Brazílie a Ukrajiny. Podle srbských zdrojů jsou podmínky prvních tří pro Srbsko akceptovatelné. Vážným problémem jsou požadavky Ukrajiny. Srbští vyjednavači se obávají, že tato země může vstup Srbska do WTO zablokovat na několik let, podobně jako to již provedla v případě Černé Hory.

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem