Srbsko chystá expanzi svých zemědělských a potravinářských výrobků na trh zemí Perského zálivu

12. 3. 2021

Jak uvedl portál „e-kapija“, ministr zemědělství Srbska během své pracovní návštěvy Spojených arabských emirátů uvedl, že tento trh je naprosto otevřený pro zemědělskou a potravinářskou produkci ze Srbska a to především pro ovoce, mléko a mléčné výrobky, ale také med a výrobky z medu, víno, těstoviny a další zemědělské produkty jako jsou kukuřice nebo krmiva. Velký zájem je rovněž o kvalitní bio potraviny.

Resortní kolegové ze Spojených arabských emirátů srbskému ministrovi také navrhli, že jejich země může zastávat roli logistického centra, prostřednictvím kterého se srbské zemědělské a potravinářské výrobky budou vyvážet i do dalších zemí zálivu jako jsou Bahrajn, Katar, Omán a Saudská Arábie. Návštěva srbského ministra zemědělství ve Spojených arabských emirátech proběhla v rámci oficiální návštěvy srbského prezidenta v této zemi. Návštěva se navíc koná v krátké době po uskutečněném mezinárodním veletrhu GULFOOD, kde se prezentovala řada srbských i českých firem. Srbské aktivity se mohou v některých oblastech křížit s aktivitami českých firem, pro které je oblast Perského zálivu rovněž velice zajímavým trhem.

Srbsko zaseje letos cukrovou řepu na 39 500 ha

Přes problémy, které v Evropě způsobil dovoz levného brazilského cukru z cukrové třtiny, se očekává, že v Srbsku bude v letošním roce oseto cukrovou řepou o něco více ploch, než tomu bylo v minulém roce, uvedl portál „e-Kapija“. Setba by měla být zahájena v těchto dnech. Cukrová řepa je v Srbsku jedinou plodinou, u které pěstitelé dopředu vědí, kolik za úrodu utrží. V Srbsku působí dvě cukrovarnické společnosti - Sunoko a Hellenic Sugar - a obě za jednu tunu řepy zaplatí 34 EUR. Takto vykoupená řepa se bude zpracovávat v cukrovarech společnosti Sunoko ve Vrbasu, Kovačici a Pečincima, zatímco společnost Hellenic Sugar bude svou nasmlouvanou řepu zpracovávat v cukrovaru Crvenka. Cukrovar v Žablju zůstane stejně jako v loňském roce uzavřen. Sunoko má nasmlouvanou produkci řepy z celkové plochy 27 000 ha a Hellenic Sugar má smluvně zajištěnou produkci z 12 500 ha. Problémem zemědělců v Srbsku je nižší cukernatost, tedy i zpravidla menší výnosy cukru na hektar cukrové řepy (jen kolem 10 tun). Ve Francii, Německu, Holandsku a Polsku jsou výnosy z hektaru cukrové řepy mezi 13 a 14 tunami cukru. Výnos cukru na hektar cukrové řepy v ČR je podobný tomu srbskému, přesto se do Srbska cukr z ČR vyváží. Jde však pouze o velmi malé množství (v r. 2020 cca 1,6 tun).

Zhoršující se epidemická situace v souvislosti s virovou nákazou COVID-19

Podle posledních oficiálních údajů (11. 3. v 15,00 hod.) bylo v Srbsku za předchozích 24 hodin registrováno 4 595 nově nakažených (ze 17 049 testovaných osob) a 24 zemřelých. Celkem bylo již v Srbsku na základě výsledků 3 106 074 testů potvrzeno 503 291 případů onemocnění, 4 644 osob zemřelo, úmrtnost činí 0,92 %. Ze 4 359 hospitalizovaných je jich 213 připojeno na plicní ventilátor.

Povolení k použití v Srbsku zatím mají vakcíny Pfizer/BioNTech, Sputnik V, Sinopharm a AstraZeneca.

Do rána 11. 3. bylo v Srbsku aplikováno 1 792 912 dávek vakcín (z toho 647 019 druhé dávky). Podle počtu očkovaných na milion obyvatel je Srbsko osmou zemí na světě. Před ním jsou Izrael, Seychely, SAE, Velká Británie, USA, Maledivy a Chile.  Srbsko do 8. 3. získalo celkem 2 642 805 vakcín (Pfizer – 250 405, Sinopharm - 2 000 000, Sputnik V - 242 400, AstraZeneca - 150 000).

Zhoršení epidemické situace nastává i přes pokračující očkování, možná z důvodu relativně volného režimu života, kdy přes den jsou v Srbsku otevřeny všechny obchody, restaurace i kavárny a také z důvodu nástupu nových agresivnějších mutací viru. Řada nemocnic (i nově otevřených specializovaných zařízení pro COVID pacienty) v hlavním městě již naplnila své kapacity a v následujících dnech budou nově hospitalizovaní pacienti pravděpodobně odváženi do jiných měst s volnými kapacitami. Roste počet pacientů s těžkým průběhem nemoci a lékaři upozorňují, že mezi pacienty je čím dál více dětí a lidí v mladším věku.  

Stále platí, že při vstupu do Srbska je vyžadován od všech cizinců negativní PCR test ne starší než 48 hodin (provedený  laboratoří v zemi, odkud cizinec cestuje). Nařízení předložit test se nevztahuje na cizince, kteří přes Srbsko tranzitují, pokud doba jejich tranzitu přes Srbsko nepřesáhne 12 hodin.

 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.