Srbské mlékárny Somboled Imlek AD a Meggle SRBIJA získaly oprávnění pro vývoz do Číny

Po několika měsíční intenzivní přípravě, která zahrnovala výměnu množství dokumentace a každodenní komunikaci Veterinární správy srbského Ministerstva zemědělství s čínskou Celní správou, získaly od čínských úřadů další tři srbské mlékárenské společnosti povolení dodávat své výrobky na čínský trh.

Jedná se o společnosti Somboled, Imlek AD a Meggle Srbija, které tímto doplnily v Listině registrovaných vývozců mléčných výrobců pro čínský trh společnosti Mlekara UB a Mlekoprodukt, které toto oprávnění získaly již dříve. Jak uvedla srbská Veterinární správa, tato registrace umožní uvedeným mlékárenským společnostem významné navýšení vývozního potenciálu.

Plány na vybudování komplexu pro chov slepic nosnic

Podle portálu „AGROPRESS“ se v bělehradské čtvrti Surčin plánuje na ploše 23 539 m2 vybudování komplexu hal pro chov nosnic. V plánu jsou čtyři haly, které by měly mít kapacitu 32 000 slepic a 3 200 kohoutů s plánovanou produkcí 4 800 000 oplozených vajec. V jednotlivých halách budou chovná hnízda, kde každé hnízdo je určeno pro čtyři slepice a hnízda se budou obsluhovat dopravními kontejnery s krmivem – komplexní směsi doplněné krmným vápencem a ovesnými vločkami. Investorem je společnost Miodragović produkt z obce Bečmen. Investor v budoucím komplexu plánuje výrobu oplozených vajec pro vlastní inkubační stanici v Bečmenu. Zvýšení kapacit pro produkci oplozený vajec v Srbsku může mít dopad i na české exportéry, kterým se v letošním roce podařilo výrazně navýšit vývoz této položky do Srbska.  Do srpna letošního roku byla již z ČR do Srbska vyvezena oplozená vejce v hodnotě téměř 25 mil. Kč, což je více než za posledních pět let celkem.

Bosna a Hercegovina – zemědělci zahlceni přebytky masa, mléka a brambor

Jak uvedl portál „e-Kapija“ jsou v Bosně a Hercegovině zemědělci zahlceni přebytky masa, mléka a brambor, které se nedostaly na trh z důvodu snížené poptávky v důsledku omezení spojených s pandemií COVID – 19. Přestože jednotlivá ministerstva jak v Republice Srbské, tak ve Federaci Bosny a Hercegoviny vyčlenily prostředky pro podporu agrárního sektoru v rámci pomoci vyrovnání se s následky pandemie COVID- 19, zemědělci se bouří a uvádějí, že tyto podpory nemohou vyřešit situaci. Jako jediný způsob řešení vidí zamezení dovozu cestou zavedení různých administrativních opatření. Jen co se týče mléka, má Bosna a Hercegovina podle Sdružení zemědělců Republiky Srbské momentálně přebytek cca. 20 miliónů litrů. Sdružení také upozornilo na problém přebytku brambor a kukuřice, kde některé státy EU omezily dovoz těchto produktů a dle názoru sdružení by Bosna a Hercegovina měla udělat totéž, protože Dohoda o volném obchodu to v jedné části umožňuje.

 

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.