Srbská mlékárna Pešterka plánuje investici do balících linek pro mléko a sýry

Jak uvedl portál „e-Kapija“ mlékárna Pešterka, která se nachází v blízkosti obce Leskovo u Tutinu na Pešterské vysočině v Srbsku, plánuje investici do rozšíření kapacity své výroby.

Mělo by se jednat především o balící linky na sýry a mléko. Nabízí se tak zde příležitost pro české výrobce těchto technologií. Mlékárna i vzhledem k tomu, že pro výrobu zpracovává mléko krav, které se pasou ve zdravém prostředí v nadmořské výšce cca. 1 500 metrů, nabízí velmi kvalitní výrobky. V současné době vyrábí pasterované kravské mléko, jogurty, syrovátku, máslo, sýr „kajmak“ a bílé sýry jak pro maloobchod, tak pro použití v pekárnách. Mléko nakupuje ze 115 selských hospodářství a během léta 12 zaměstnanců zpracuje denně do 7,5 tun mléka. V zimě, kdy je u krav menší dojivost, se pak zpracuje 2,5 - 3,5 tuny mléka za den. Mléko a mléčné výrobky mlékárna prodává především v Srbsku, a to ve městech Novi Pazar, Tutin, Sjenica, Kraljevo, Kragujevac a Brus. Některé zdejší mléčné výrobky se vyváží i do Lucemburska a Německa, a to především do restaurací. 

 

Prodloužení doby konání virtuálního Mezinárodního zemědělského veletrhu v Novém Sadu

Virtuální zemědělský veletrh, který poprvé ve své historii pořádá Novosadski sajam (Novosadské veletrhy), byl i kvůli počátečním technickým problémům, kdy v prvních dnech bylo velmi obtížené vstoupit na stránky veletrhu, prodloužen z původního termínu 14. - 18. 12. 2020 až do 23. 12. 2020.  Na webové stránce veletrhu https://www.expoonline.rs/ se tedy až do 23. 12. 2020 budou pořádat v přímém přenosu různé semináře. Ty bude následně možné ze záznamu sledovat až do 14. 3. 2021, což je termín, do kterého byla prodloužena možnost přístupu na uvedenou webovou stránku veletrhu.

Pro návštěvníky je vstup zdarma, jedinou podmínkou je registrace. Registrovaní účastníci obdrží po zaregistrování validaci e-mailem, a proto je dobré se registrovat s předstihem. Komunikace mezi vystavovateli a návštěvníky probíhá video nebo audio voláním nebo e-mailem.

Jak uvedl portál „e-Kapija“, na tomto virtuálním veletrhu vystavuje 184 především domácích firem, ale jsou přítomny také firmy z České republiky, Holandska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Turecka a Španělska.

 

Bosna a Hercegovina  – situace na trhu s mlékem a mléčnými výrobky.

Dle sdělení portálu „e-Kapija“, schválila Rada ministrů Bosny a Hercegovina „Analýzu stavu na trhu s mlékem a mléčnými výrobky v Bosně a Hercegovině v období 2016 - 2019“. Analýza konstatuje pozitivní ukazatele vztahující se na množství vyrobeného syrového mléka, růst produkce mléčných výrobků a také růst vývozu mléka a mléčných výrobků. Kolem 13 000 výrobců zapojených v mléčném sektoru ročně vyprodukuje mléko v hodnotě cca. 150 miliónů EUR a pokryje takto plně nebo alespoň částečně své existenční potřeby. Tento pozitivní posun umožnily i povolení pro vývoz mléka a mléčných výrobků na trh Evropské unie. V uplynulých čtyřech letech získalo povolení pro vývoz mléka do zemí EU celkem 11 mlékáren z Bosny a Hercegoviny.  Vývoz do zemí Evropské unie činí 12 % z celkového vývozu mléka a mléčných výrobků, dominantní část z něj pak směřuje do sousedního Chorvatska (95 %). Do ČR nebyly v posledních pěti letech žádné výrobky ze zmíněné skupiny vyvezeny. Největší část mléka a mléčných výrobků (cca 87 % exportu) se však z Bosny a Hercegoviny vyveze do zemí společenství CEFTA, kam dnes mimo Bosnu a Hercegovin patří Albánie, Kosovo, Černá Hora, Severní Makedonie, Moldávie a Srbsko.

 

Situace v souvislosti s virovou nákazou COVID-19 a omezení vstupu do Srbska  

Podle posledních oficiálních údajů (17. 12. v 15, 00 hod.) bylo v Srbsku za předchozích 24 hodin registrováno 5 129 nově nakažených (z 17 460 testovaných osob) a 47 zemřelých. Celkem bylo již v Srbsku na základě výsledků cca 2,1 mil. testů potvrzeno 287 730 případů onemocnění, 2 529 osob zemřelo, úmrtnost činí 0,88 %. Z 9 499 hospitalizovaných je jich 353 připojeno na plicní ventilátor.

V Srbsku je v posledních dnech zaznamenán mírný pokles počtu zemřelých a nově nakažených, počet hospitalizovaných zatím ale pořád stoupá. To potvrdil i epidemiolog a člen krizového štábu Predrag Kon a dodal, že v nemocnicích je počet příjmů nových pacientů pořád větší než počet propuštěných. Srbský ministr zdravotnictví v této souvislosti uvedl, že Srbsko je připraveno spolupracovat nejen v boji proti koronaviru, ale i při společné výrobě vakcíny, s Ruskem. 

Vláda Srbska se dne 15. 12. usnesla na navýšení cen PCR testů pro samoplátce z řad srbských občanů na 9 000 RSD, (tedy o 50 %). Toto navýšení začne platit od 1. ledna 2021. Stejným vládním rozhodnutím byla zvýšena cena PCR testů pro cizince na 18 000 RSD, a to s okamžitou platností (od 15. 12.). Z Republikového fondu pro zdravotní pojištění (RFZO) novinářům dosud neodpověděli na otázku, co je důvodem navýšení a výrazného rozdílu mezi cenami testů. PCR testy provádějí v Srbsku výhradně státní zdravotnická zařízení a instituce, soukromí zdravotnici a polikliniky k tomu nemají povolení.

Kvůli lednovému navýšení cen se do konce roku očekává velký zájem občanů o testování a veliké fronty před odběrovými místy. Proto vláda vyzvala, aby se zájemci o odběr vzorků objednali online. Všichni občané včetně cizinců se mohou na test objednat v některé z 26 laboratoří ve 23 městech a obcích, a to na webových stránkách https://euprava.gov.rs/usluge/6096.   

Od 20. 12. bude při vstupu do Srbska vyžadován od všech cizinců negativní PCR test ne starší než 48 hodin (provedený  laboratoří v zemi, odkud cizinec cestuje).

 

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.