přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Proměny v zásobování pečivem v Srbsku jako důsledek dopadů opatření spojených s COVID-19

11.9.2020

Podle portálu „e Kapija“ prezident Unie pekařů Srbska pan Zoran Pralica sdělil, že se v Srbsku kvůli situaci spojené s pandemií viru COVID-19, která vyústila v uzavření škol a také zákaz vycházení osob starších 65 let v první polovině tohoto roku, propadl obrat malých pekáren o 70 až 85%.

Malé pekárny také ztratily během opatření kvůli pandemii cca. 60% svých stálých zákazníků. Většinu těchto zákazníků převzaly na sebe velké pekárny, které zásobují supermarkety a obchodní centra. V Srbsku bylo tradičně mnoho malých soukromých pekáren, které se nyní zavírají a jejich zaměstnanci hledají nové uplatnění často v zahraničí. Tento v zásadě neblahý trend by mohl být příležitostí pro růst dodávek pro průmyslové pekárny včetně dovozu z ČR.

BOSNA A HERCEGOVINA – společnost AGREKS buduje kapacity pro vývoz vajec do zemí EU

Podle sdělení portálu „e-Kapija“ společnost AREKS z Donji Žabar v Bosně a Hercegovině buduje 5 nových farem pro chov nosnic v lokalitě Brvnik. Touto investicí v hodnotě 2,5 mil. EUR získá společnost 9.000 m2 uzavřeného prostoru pro chov 150 000 nosnic.  Společnost AGREKS je jedna z vedoucích firem v oblasti chovu drůbeže v regionu a touto investicí získá moderní komplex, který po dokončení bude první a zatím jediný, který v Bosně a Hercegovině bude splňovat podmínky pro vývoz konzumních vajec na trh Evropské unie. Zpráva přichází v době, kdy se v rámci EU řeší sjednocení podmínek pro chov nosnic a odstranění výjimek. Budoucí dovoz sice může částečně ovlivnit ceny výrobců i v rámci EU, nicméně přínos pro ekonomiku a trh práce v Bosně a Hercegovině rizika zřejmě vyváží.

ČERNÁ HORA – intervenční výkup jehněčího masa

Vláda Černé Hory se rozhodla v rámci intervenčního nákupu řešit přebytek jehněčího masa na trhu a prostřednictvím firem MI Goranović z Nikšiće, Mesopromet z Bijelo Polje a HM Durmitor ze Žabljaku vykupuje od chovatelů cca. 14 000 kusů jehňat. Výkupní cena bude 2,5 EUR za kilogram živé váhy. Vykoupené maso pak vláda v rámci programu sociální pomoci prodá důchodcům za cenu 4,4 EUR za kg masa s možností odloženého placení na 8 měsíčních splátek, sdělil portál „e-Kapija“.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem