přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Od pátku 22. 5. je cizincům povolen vstup do země bez prokázání se negativním testem na nemoc Covid-19

22.5.2020

Dle sdělení Ministerstva zdravotnictví Srbska bylo ke včerejšímu dni (21. 5. 2020) v Srbsku registrováno 10 919 případů onemocnění Covid-19 , hospitalizováno bylo 743 osob z toho 12 na respirátorech a 237 osob zemřelo v souvislosti s nákazou.

Vyléčeno bylo celkem 5 370 osob, tedy asi polovina nakažených, a zemřelo 237 osob. Během posledních 24 hodin bylo registrováno 86 nových případů nakažení a 2 úmrtí. Již minulý týden bylo také zahájeno kolektivní testování s cílem zjistit celkovou promořenost obyvatelstva. Do konce června by měla být prověřena přítomnost viru v 7 000 rodinách.

Vláda Republiky Srbsko rozhodla umožnit již od tohoto pátku (22. 5.) vstup do země bez prokázání se negativním testem na nemoc Covid-19. Volný vstup do země platí nejen pro srbské státní příslušníky, ale i pro cizince a přijíždějící nečeká ani dříve povinná 14 denní karanténa.

Po Bělehradu bylo otevřeno i druhé srbské civilní letiště v Niši, které využívají především nízkonákladové a charter společnosti. Vstup na letiště je povolen pouze v rouškách a z hygienických důvodů byl upraven i režim pohybu osob uvnitř terminálu.

Ministerstvo financí administruje vyplacení slíbených minimálních mezd pracovníkům a společnostem postiženým opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru. První pomoc ve výši minimální mzdy obdrželo 1 052 000 zaměstnanců 7. května. V průběhu prvního červnového týdne Ministerstvo financí uvolní finanční prostředky na druhou a v červenci pak na třetí platbu.

V Srbsku v těchto dnech probíhá i další, poněkud kontroverzní opatření, které by mělo zvýšit vnitřní spotřebu a nastartovat ekonomiku. Každý občan země starší 18 let má právo na jednorázovou "pomoc" ve výši 100 EUR. Podle informací Ministerstva financí o pomoc zažádalo 3,8 milionů lidí, což je přibližně polovina srbských státních příslušníků.

Speciální opatření nebo problémy v oblasti zahraničního obchodu nebo distribuce potravin nebyly zaznamenány. Srbská vláda již dříve prodloužila platnost opatření, které upravuje ceny základních potravin a zdravotních pomůcek a zmrazuje výši marží u tohoto zboží na stav před pandemií.

 

Bosna a Hercegovina: Dle WHO pandemii relativně zvládla

V BaH je potvrzeno 2 350 případů, uzdravených je 1 596 a úmrtí 140. Země obdržela podporu od mezinárodního společenství i od EU a i díky tomu se podařilo situaci relativně dobře zvládnout. Problémem zůstává vysoká míra korupce a riziko zneužití materiální i finanční pomoci.

Problémem pro ekonomiku i zemědělství zůstává odchod lidí do zahraničí, vysoká nezaměstnanost, zejména mladých a stagnující domácí spotřeba i export (zasažený snížením turismu v okolních zemích).

 

Zpracoval: P. Svoboda, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě

Tel: +381 11 3336225

Mob: +381 63 388931

E-mail: pavel_svoboda1@mzvcz

22.5.2020

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem