Nový začátek pěstování vlastního chmele v Srbsku

Podle listu Poljoprivrednik (Zemědělec) Srbsko znovu zahájilo pěstování chmele a to v okolí města Bački Petrovac v autonomní oblasti Vojvodina, kde je aktuálně chmelem domácích odrůd Bačka, Aroma a Robusta osazeno 10 hektarů a v nejbližší době by se osazená plocha měla zdvojnásobit.

Srbsko by chtělo dosáhnout alespoň 1000 hektarů osázených chmelem, a jak sdělil profesor Dr. Jan Kišcegi z Institutu pro chmel a léčivé rostliny, byl v minulosti v autonomní oblasti Vojvodina dlouholetý průměr cca. 1 500 hektarů chmele. V současné době narůstá poptávka po domácím chmelu i s ohledem na rozvoj minipivovarů, které vaří i v Srbsku stále populárnější kraft piva. Minipivovarů je aktuálně v Srbsku cca. 40 (kde jen v hlavním městě Bělehradě je více než 10 minipivovarů).  Budování minipivovarů navíc doporučuje i Národní tým pro obrození srbského venkova jako jednu z možných investic pro Srby vracející se domů ze zahraničí.

 

Stále složitá situace v souvislosti s nákazou COVID-19

Dle údajů srbského Ministerstva zdravotnictví bylo ve čtvrtek 23. 7. 2020 k 15,00 hodině v Srbsku registrováno celkem 22 443 případů COVID-19, na respirátorech bylo hospitalizováno 185 osob a celkem 508 osob zemřelo v souvislosti s nakažením COVID - 19. Jen v posledních 24 hodinách bylo evidováno 412 nově nakažených osob a 9 úmrtí v souvislosti s nákazou COVID-19. Srbsko provedlo doposud celkem 591 350 testů na COVID-19 a z toho 11 079 testů v posledních 24 hodinách.

V Srbsku bylo od 17. 7. 2020 zavedeno povinné nošení roušek i na veřejnosti. Česká republika s platností od 13. 7. 2020 zařadila Srbsko do zemí červené kategorie, kdy pro občany ČR a EU, kteří v těchto zemích strávili alespoň 12 hodin v posledních 14 dnech, bude po vstupu do ČR platit povinnost ohlásit se krajské hygienické stanici dle místa pobytu a následně jí do 72 hodin předložit výsledek PCR testu, jinak bude nařízeno nezbytné karanténní opatření. Pro občany a rezidenty Srbska platí, že do ČR budou moci vstoupit pouze v případě, že splní některou z výjimek stanovenou ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví České republiky.

 

Bosna a Hercegovina – snížená poptávka po kuřecím mase

Podle internetového serveru e-Kapija se pandemie v souvislosti s virovou nákazou COVID-19 v Bosně a Hercegovině negativně podepsala na snížené spotřebě kuřecího masa. I přes sníženou cenu mají výrobci problém s plnými sklady kuřecího masa. Zpracovatelé kuřecího masa, jako například Perutnina v Poveliću u Srpce  tak řeší dilema, zda mají snížit dohodnuté odběry kuřat od dodavatelů nebo snížit výkupní cenu, protože se cena kuřecího s ohledem na sníženou poptávku během posledních tří měsíců, dostala na nejnižší úroveň za posledních 10 let. Sdružení výrobců drůbeže z Republiky Srbské proto apeluje na federální vládu Bosny a Hercegoviny, aby zavedla sezónní omezení dovozu kuřecího masa.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.