přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Možnost koupě zemědělské půdy v Srbsku se odkládá

14.7.2017

Ministerstvo zemědělství Republiky Srbsko připravuje změnu zákona o zemědělské půdě. Cílem je znemožnit prodej zemědělské půdě cizincům, který měl být možný již do 1. září tohoto roku.

Srbsko na rozdíl od jiných zemí akceptovalo při jednání o vstupu do EU požadavek liberalizace trhu se zemědělskou půdou ještě před vlastním vstupem do EU. Připomeňme, že například Polsko se při přístupových rozhovorech s EU zavázalo umožnit prodej zemědělské půdy cizincům až 12 let po vstupu.

Omezení liberalizace trhu s půdou ohlásil Ministr zemědělství Branislav Nedimović již začátkem tohoto měsíce, oficiálně však Ministerstvo zemědělství neuvedlo bližší informace.

V místních médiích se objevili neoficiální zprávy, podle kterých bude u fyzických osob podmínkou sedmiletý trvalý pobyt a v případě firem pětiletá registrace v Srbsku.

Podpisem Stabilizační a asociační dohoda s EU se Srbsko zavázalo od 1. září 2017 zavést rovné podmínky pro občany Srbska a EU při koupi nemovitosti, zahrnující i zemědělskou půdu, ale pokud se nejedná o diskriminaci, mohou srbské orgány nadále prodej regulovat 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem