přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Experti ÚKZÚZ úspěšní v Bosně a Hercegovině

15.11.2019

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský úspěšně ukončil projekt české zahraniční rozvojové spolupráce "Institucionální podpora certifikace a kontroly rostlinného materiálu v Bosně a Hercegovině".

Formálního zakončení rozvojové intervence se zúčastnil zemědělský diplomat ČR pro země západního Balkánu Pavel Svoboda.

Realizace tříletého projektu České rozvojové agentury, který byl implementován Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, byla zahájena ke konci roku 2013. Konečným výsledkem projektu, jehož první část byla spolufinancována ve spolupráci s USAID je nastavení systému certifikace a kontroly rozmnožovacího materiálu (ovoce), který je běžný v zemích EU včetně příslušné harmonizace bosenské legislativy s acquis. Certifikace a kontrola umožní bosenským školkařům prodávat certifikovaný materiál do EU a zároveň umožní farmářům a spotřebitelů nakupovat kvalitní materiál přímo na území Bosny a Hercegoviny.

Mezi další výstupy projektu patří pomoc při znovuzavedení možnosti zapsat na odrůdovou listinu nové odrůdy, dodávka matečnic ovocných druhů pro vytvoření prvních dvou isolátů na území Bosny a Hercegoviny nebo pomoc při validaci nových metod detekce škodlivých organismů.

Příjemci pomoci v čele s ředitelem Úřadu na ochranu rostlin Bosny a Hercegoviny, panem Goranem Perkovičem vyzdvihli význam projektu a vysokou odbornost českých zemědělských expertů. Projekt tak bezesporu přispěl i ke zvýšení image ČR a rozvoji obchodní spolupráce.

Více informaci o projektu naleznete ZDE.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem