přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Business na Balkáně - tržní principy stále nemusí mít prioritu

3.12.2019

Sobotní (22.11.2019) rozhodnutí drobných akcionářů chorvatské čokoládovny Kraš odprodat svůj 18,5 % podíl chorvatské společnosti Mesna industrija braće Pivac („Průmysl masa bratří Pivac“) ukončilo boj o kontrolu nad „perlou“ chorvatského potravinářství a ukázalo, že hra na národnostní cítění může být nadále rozhodující součástí konkurenčního boje. Neměli by ji podceňovat ani čeští podnikatelé.

Místními médii značně sledovaná „bitva“ byla svedena mezi kyperskou společností Kapa Star Limited srbského podnikatele Nebojši Šaranoviće a chorvatskou společností Mesna industrija braće Pivac.

Kapa Star Limited v Srbsku vyrábí cukrářské výrobky a sladké a slané pečivo značek Jaffa a Banini. Šaranović vlastní také dva podniky na výrobu a zpracování papíru. Převzetí čokoládovny Kraš nákupem jejich akcií mělo být vcelku logickým krokem, jak rozšířit portfolio potravinářských výrobků a zřejmě i získat odbyt pro své provozy vyrábějící papír a obaly.  

Mesna indusrije braće Pivac se zatím orientovala výhradně na zpracování masa, byla ale i vlastníkem  menšinového podílu akcií ve společnosti Kraš.  

Zatímco Šaranović skupoval akcie na Záhřebské burze za cenu až 1090 HRK, „bratři Pivac“ jednali o odkupu tzv. dělnických akcií.

Přestože „bratři Pivac“ nabídli drobným akcionářům za akcii jen 861,2 HRK (2 955 Kč), cena na burze přesahovala 1050 HRK (3 603 Kč) a Šaranović nabízel dokonce 1075 HRK (3 688Kč), rozhodli se akcionář odprodat svých 18,5 % právě „bratrům Pivac“.

Drobní akcionáři sice utržili za své akcie o cca 60 000 000 HRK (205 860 000 Kč) méně, avšak Šaranović přišel o možnost získat v čokoládovně Kraš většinový podíl. Společnost tak zůstane i nadále v chorvatských rukách.

Poznámka: Zaměstnanecké akcie, jsou v řadě firem pozůstatek po socialistické Jugoslávii a ideologii slovinského komunisty Edvarda Kardelje, který prosazoval řízení a vlastnictví továren přímo zaměstnanci. Při privatizaci pak vláda mohla odprodat pouze státní podíl.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem