přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
4.1.2019

Kosovské 100% clo na zboží ze Srbska a Bosny a Hercegoviny prakticky zastavilo obchod

Navzdory členství v dohodě o zóně volného obchodu CEFTA navýšila kosovská vláda zprvu zavedené deseti procentní clo na zboží z výše uvedených zemí na sto procent.


4.1.2019

Matijević, Kostić, Mišković – největší vlastníci zemědělské půdy v Srbsku

Podle srbského deníku Blic hospodařili tři největší vlastníci půdy v období těsně před německou okupací královské Jugoslávie na 11 200 hektarech. Proslulé rodiny Dundjerski, Kotek a Fernbach, které po sobě zanechaly množství kulturních hodnot a legend se však nemohou měřit ani s jedním z největších zemědělských podnikatelů dneška.


9.11.2018

Srbsko: Prudký růst exportu ryb

Za poslední rok vzrostl export ryb ze Srbska o 88%. Přestože Srbsko patří k tradičním výrobcům sladkovodních ryb, především pstruha a kapra, detailnější pohled na statistické údaje odhalí, že na růstu vývozu se největší měrou podílí filé a další výrobky z mořských ryb.


9.11.2018

Kosovo zavedlo 10% clo na dovoz zboží ze Srbska a Bosny a Hercegoviny

Přestože je Kosovo spolu se Srbskem a Bosnou a Hercegovinou od roku 2007 členem dohody o zóně volného obchodu CEFTA, zavedlo jednostranně 10% clo na zboží dovážené z těchto zemí. Zavedení jednostranných cel, které odporuje dohodě, je politickým gestem a vzhledem k předpokládanému tlaku Evropy na zmírnění situace v regionu lze předpokládat, že bude odvoláno.


9.11.2018

Makedonie podporuje ovocnářství

Makedonští zemědělci hospodařící ve většině případů na drobných výměrách se dlouhodobě potýkají s dovozem levné pšenice. Přechod z pěstování obilnin na jinou zemědělskou výrobu, která může být i na menším pozemku efektivní je v současné bezcelní Evropě jediným řešením.


9.11.2018

Bosna a Hercegovina: Dovoz piva nadále roste, jeho cena padá

Letošní rok potvrdil stoupající trend dovozu levného piva globálních výrobců především ze Srbska, ale i z Chorvatska a Slovinska, kterému domácí pivovary nejsou schopni čelit.


30.10.2018

Festival českého piva v Bělehradě

Ve dnech 16. až 18. října proběhl v renomované bělehradské pivnici Gvoždjara 1870 „Festival českého piva 2018“ - projekt Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Velvyslanectví ČR v Bělehradě zaměřený na propagaci českého piva a pivovarů.


10.10.2018

LIDL otevřel své prodejny v Srbsku

Po více než roce příprav přišel pro německou společnost i pro srbské spotřebitele den „D“ – 11. října se otevřelo ve dvanácti srbských městech 16 maloobchodních prodejen řetězce LIDL.


12.9.2018

V Báčském Petrovci by rádi obnovili zašlou slávu svých chmelnic

Srbsko v současnosti patří mezi velké dovozce chmele, ale místní pěstitelé věří, že srbský chmel jednou nejen uspokojí vnitřní poptávku, ale vrátí se i na světové trhy. Napomoci by tomu měla i státní podpora.


3.8.2018

Bosensko-hercegovští zemědělci se připravují exportovat do Číny

Místní veterinární správa (Kancelarija za veterinarstvo BiH) na základě mezistátní zemědělské dohody požádala o povolení vývozu mléka a medu do ČLR.

zobrazit po