přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
30.8.2019

Zemědělci z regionu Západní Balkán na veletrhu Země živitelka

V rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED) navštívili zemědělci ze západního Balkánu již tradičně mezinárodní zemědělský veletrh Země živitelka v Českých Budějovicích.


9.8.2019

Severní Makedonie zavedla „zelenou naftu“

Vláda premiéra Zaeva plní jeden z klíčových předvolebních slibů a zavádí pro zemědělce tzv. zelenou naftu.


10.7.2019

Severní Makedonie: Žně v plném proudu

V souvislosti s probíhající sklizní obilovin poskytlo Ministerstvo zemědělství, lesnictví a vodohospodářství Republiky Severní Makedonie první statistické údaje o letošní úrodě ječmene a pšenice.


21.3.2019

Bosenští ovocnáři si stěžují na dotované dovozy z EU a ruský zákaz

Export ovoce a zeleniny z Bosny a Hercegoviny (BaH) se v roce 2018 snížil o plných 16% a dosáhl výše 180 milionů konvertibilních marek /dále jen KM/- 1 BAM = 0,51129 EUR.


4.1.2019

Kosovské 100% clo na zboží ze Srbska a Bosny a Hercegoviny prakticky zastavilo obchod

Navzdory členství v dohodě o zóně volného obchodu CEFTA navýšila kosovská vláda zprvu zavedené deseti procentní clo na zboží z výše uvedených zemí na sto procent.


4.1.2019

Matijević, Kostić, Mišković – největší vlastníci zemědělské půdy v Srbsku

Podle srbského deníku Blic hospodařili tři největší vlastníci půdy v období těsně před německou okupací královské Jugoslávie na 11 200 hektarech. Proslulé rodiny Dundjerski, Kotek a Fernbach, které po sobě zanechaly množství kulturních hodnot a legend se však nemohou měřit ani s jedním z největších zemědělských podnikatelů dneška.


9.11.2018

Srbsko: Prudký růst exportu ryb

Za poslední rok vzrostl export ryb ze Srbska o 88%. Přestože Srbsko patří k tradičním výrobcům sladkovodních ryb, především pstruha a kapra, detailnější pohled na statistické údaje odhalí, že na růstu vývozu se největší měrou podílí filé a další výrobky z mořských ryb.


9.11.2018

Kosovo zavedlo 10% clo na dovoz zboží ze Srbska a Bosny a Hercegoviny

Přestože je Kosovo spolu se Srbskem a Bosnou a Hercegovinou od roku 2007 členem dohody o zóně volného obchodu CEFTA, zavedlo jednostranně 10% clo na zboží dovážené z těchto zemí. Zavedení jednostranných cel, které odporuje dohodě, je politickým gestem a vzhledem k předpokládanému tlaku Evropy na zmírnění situace v regionu lze předpokládat, že bude odvoláno.


9.11.2018

Makedonie podporuje ovocnářství

Makedonští zemědělci hospodařící ve většině případů na drobných výměrách se dlouhodobě potýkají s dovozem levné pšenice. Přechod z pěstování obilnin na jinou zemědělskou výrobu, která může být i na menším pozemku efektivní je v současné bezcelní Evropě jediným řešením.


9.11.2018

Bosna a Hercegovina: Dovoz piva nadále roste, jeho cena padá

Letošní rok potvrdil stoupající trend dovozu levného piva globálních výrobců především ze Srbska, ale i z Chorvatska a Slovinska, kterému domácí pivovary nejsou schopni čelit.

zobrazit po