přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zvyšování cen oleje zdražuje mj. výrobu majonézy v Rusku

19.3.2021

Zvyšování cen potravin v Rusku je v posledních měsících velkým tématem. Mezi potraviny, které podražily nejvíce, patří např. slunečnicový olej.

Zvyšování cen oleje souvisí s neúrodou slunečnice v roce 2020 způsobené suchem a zvýšenou poptávkou po oleji na světových trzích. Tento problém začíná vyvolávat řetězovou reakci a dopadá mj. na výrobce majonéz a omáček, jelikož olej tvoří 70 % nákladů při výrobě majonézy.

Slunečnicový olej v meziročním srovnání ledna 2020 a ledna 2021 podražil o 26,59 %. Již v prosinci loňského roku byla na základě Ministerstva ekonomického rozvoje Ruska, Ministerstva zemědělství Ruska a největších obchodních řetězců stanovena maximální cena oleje na 95 rublů/litr (ve velkoobchodě) a 110 rublů/litr (v maloobchodě). Tyto ceny však mohly být zastropovány pouze na tři měsíce, čili do 1. dubna 2021 a netýkají se segmentu B2B. Situace tak v praxi přinesla zlevnění oleje pro koncového zákazníka, výrobci se však snaží dohnat ztráty jinde a zvyšují ceny pro své odběratele ze zpracovatelského průmyslu. V rovině B2B během posledních několika týdnů vyrostla cena oleje ze 110 na 130-135 rublů/kilogram. Zpracovatelský průmysl zatím vyčkává a snaží se nezdražovat své výrobky pro koncové zákazníky. Obávají se, že by se při vyšších cenách snížila poptávka. Majonéza je jednou ze základních ingrediencí ruské kuchyně a obzvlášť nyní, před blížícími se velikonočními svátky se očekává růst její spotřeby. Pokud však i nadále ceny olej porostou, bude situace pro zpracovatele dlouhodobě neudržitelná.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem