Rusové začali díky pandemii více péct doma

30. 10. 2020

Statistiky prodeje ukazují, že v dubnu 2020, kdy byla v Rusku zavedena plošná karanténa, klesly prodeje chleba o 5 % (ve srovnání s dubnem 2019). Zároveň v té době vzrostla poptávka po mouce (+8 %) a droždí (+12 %). Růst poptávky po surovinách pro domácí pečení byl v Rusku zafixován naposledy v době krize v roce 2014.

Zajímavé je, že dle průzkumů společnosti GfK tento trend pokračoval i po zrušení karantény. Během letních měsíců klesly prodeje chleba o 3 % (ve srovnání s rokem 2019), zatímco prodeje mouky vyrostly o 9 % (v průměru na hlavu 3,5 kg mouky za měsíc) a droždí o 19 % (na hodnotu 74 g za měsíc).

S tím souvisí i enormní nárůst prodejů domácí kuchyňské techniky na pečení. Např. prodeje domácích pekáren se v dubnu zvýšily o 78 %, v květnu pak o 73 %. Zvýšená poptávka po pekárnách pokračovala i v létě, i když tempo růstu již bylo menší.

Tyto trendy potvrzují i řetězce v Rusku, jako např. Auchan nebo Magnit. Snížení poptávky po chlebu a dalším pečivu považují za minimální, zatímco zvýšení prodeje mouky a droždí vidí jako významný trend. V roce 2018 byla spotřeba chleba, těstovin, pekařských a cukrářských výrobků v průmětu 68,5 kg na hlavu. To je snížení o 10 % oproti roku 2013. Teprve finální statistiky ukážou, jak spotřební chování ovlivnila pandemie a omezení. Již nyní je dle průzkumů zřejmé, že v době karantény začalo 64 % Rusů vařit doma, 13 % Rusů začalo častěji nakupovat potraviny online, 56 % Rusů se snažilo optimalizovat své nákupy a nenakupovat zbytečné produkty a 11 % Rusů začalo častěji objednávat hotové jídlo domů.

Vývoj covid-19 v Rusku

Počet nově nakažených covid-19 v Rusku zatím roste pozvolně. Denní přírůstek k 30. říjnu činil 18,2 tis. nových případů v celé zemi. Nakažení nejrychleji přibývají v Moskvě, kde bylo naposledy zaznamenáno téměř 5,2 tis. nových případů za den.

Platí povinnost nošení roušek a rukavic v obchodech, hromadné dopravě a dalších uzavřených prostorech.

Rusko má vzájemně otevřené hranice země pouze s některými vybranými státy (např. Turecko, Tanzanie, Velká Británie, Bělorusko, Kazachstán a další), ale cestující z ostatních zemí (včetně České republiky) až na výjimky mají stále zakázaný vstup do Ruska. Většina mezinárodních letů zůstává zrušena. ČSA obnovily lety na lince Praha – Moskva – Praha dvakrát týdně (středa a neděle). Aeroflot provozuje dvakrát týdně jednosměrnou linku z Moskvy do Prahy (čtvrtek a sobota).

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikola.hruskova@mze.cz).

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.