přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ruský dozorový orgán chce zpřísnit boj s dovozem potravin pod sankcemi

21.8.2020

Sergej Dankvert, ředitel Federální služby pro veterinární a fytosanitární dozor (Rosselchoznadzor) připustil, že může dojít ke zpřísnění opatření souvisejících s dovozem potravin pod sankcemi. Odpovědnost by měli nést transportní firmy a řidiči.

V případě, že bude odhalen kamion se sankcionovaným zbožím, může dojít k zabavení nejen zboží, ale také kamionu. Řidiči by pak měl být zakázán vstup na území Ruské federace po dobu pěti let.

Uvedenému nápadu se brání ruská Národní asociace silniční nákladní dopravy a obhajuje řidiče i transportní společnosti. Podle něj je třeba trestat odesílatele a zavírat obchody, kde je sankcionované zboží nabízeno.

Daná problematika je nyní posuzována v ruské vládě a zatím není jasné, jestli ke zpřísnění opatření dojde.

Embargo se vztahuje na masné a mléčné výrobky, ovoce, zeleninu a některé další potraviny. Zákaz dovozu byl zaveden 6. srpna 2014 a platí pro země EU, USA, Kanadu a řadu dalších států. Embargo aktuálně platí do konce roku 2020 s tím, že se dá očekávat jeho prodloužení. Za pět let bylo v Rusku zničeno celkem 36,17 tis. tun sankcionovaných potravin.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem