přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rusko zvažuje zavedení minimální ceny na pivo

19.2.2021

Možnost zavedení minimální ceny na nápoje s obsahem alkoholu do 28 % (tzn. i piva) se v Rusku diskutuje pravidelně. Tento nápad vzbuzuje řadu bouřlivých diskusí mezi samotnými pivovary a svazy a dělí účastníky na dva tábory.

Zatímco velké pivovary jako např. Baltika, Carlsberg Group, Heineken nebo AB InBev Efes jsou zásadně proti, zavedení minimální ceny podporují menší pivovary a samotný Svaz ruských pivovarů. Situace na ruském trhu vede k tomu, že velké průmyslové pivovary minimalizují náklady, šetří na surovinách a jejich finální ceně piva tak nemohou konkurovat malé pivovary.

Aktuálně Svaz pivovarů navrhl minimální cenu ve výši 110 rublů za litr v plechovce nebo skleněné lahvi, v PET láhvi potom 90 rublů za litr, v případě prodeje točeného piva 85 rublů za litr. (Pozn. 100 rublů je dle aktuálního kurzu asi 27 Kč.) Komise, která funguje při Ruském svazu průmyslníků a podnikatelů a je poradním orgánem ruského Ministerstva financí, však tento návrh vyhodnotila jako negativní. Podle jejich odůvodnění je to další omezení, které by zbytečně regulovalo tržní mechanismy a narušilo přirozenou konkurenci. Stanovení minimální ceny na pivo by vedlo ke zdražování produkce, snižování prodejů, snižování výběru spotřební daně (akcízu) a nelegální výrobě. Proto je patrné, že ani tentokrát navrhované zavedení minimální ceny u Ministerstva financí pravděpodobně neprojde.

Minimální cena je v Rusku stanovena u jiných druhů alkoholu jako je šampaňské, brandy, vodka atp. již řadu let a pravidelně se zvyšuje.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem