přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

RUSKO letos očekává dobrou úrodu

11.9.2020

Ruské ministerstvo zemědělství očekává, že sklizeň obilí v letošním roce bude navzdory nepřízni počasí vyšší než loni. Podle odhadů dosáhne letošní úroda původně plánovaných 122,5 mil. tun, což je nepatrné zvýšení oproti loňské hodnotě 121,2 mil. tun.

Mnoho klíčových ruských regionů se v průběhu roku potýkalo se složitými klimatickými podmínkami, od jarních mrazů, přes sucho, požáry a záplavy, ale v jiných regionech bylo počasí příznivé a sklizeň nadprůměrná. Celkový výsledek tak bude dobrý. Export ruského obilí aktuálně probíhá bez množstevních omezení, která platila na jaře letošního roku. Letošní srpen byl z hlediska exportu obilí jedním rekordních ve srovnání s předchozími lety. Nyní navíc i Rusko vydělává na celosvětovém zvyšování cen pšenice, které výrazně poskočily nahoru na konci srpna.

V Rusku rostou i ceny ovsa, hlavním důvodem však není zvýšení poptávky, ale snížení osevních ploch na Sibiři a menší úroda kvůli nepřízni počasí. To v létě zapříčinilo prudký růst cen ovesných vloček, ve velkoobchodě se zdražily o třetinu, v maloobchodě o 10%.

V roce 2020 byly zmenšeny osevní plochy cukrové řepy o 0,15 mil. ha (na celkovou plochu 1,09 mil. ha), nicméně úroda může být i tak v letošním roce rekordní. Předpoklad je okolo 54,5 mil. tun. Přebytek cukrové řepy a velké množství cukru na trhu může i nadále prohlubovat trend propadu cen cukru, se kterým se Rusko potýká a který negativně ovlivňuje celý sektor.

V případě řepky olejné ruští zemědělci v některých regionech letos očekávají nadprůměrně vysokou úrodu. Ta by měla dosáhnout 2,25 mil tun. Osevní plochy řepky se sice snížily, ale tato plodina nebyla negativně zasažena počasím natolik jako např. obiloviny.

Celkově Rusko očekává dobrý zemědělský rok, nejen bez ohledu na počasí, ale také komplikace spojené s pandemií. Až konec sezóny však ukáže, nakolik realita naplnila očekávání.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem