přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Potravinářská výstava PROPEXPO: hlavní zadání Ruska je export potravin

20.2.2019

Ve dnech 11. – 15. února 2019 se na moskevském výstavišti Expocentr konal 26. ročník mezinárodní potravinářské výstavy PRODEXPO. Podle ruského ratingu se jedná o nejvýznamnější potravinářský veletrh v zemi. Na výstavě byly hojně zastoupeny firmy z Jižní Ameriky, Číny, zemí SNS a své národní stánky měla také třetina zemí EU. Během výstavy probíhal bohatý doprovodný program, který se zaměřoval na aktuální témata. Ze všech stran znělo jednoznačné zadání – soustředit se na růst exportu ruských potravin.

Výstava PRODEXPO se každý rok rozšiřuje a letos byl zájem natolik veliký, že byly přistaveny mobilní stany a nově zastaveno i přízemí výstaviště, které obvykle slouží jako zázemí organizátorů. Na ploše, která přesahovala 100 tis. m2, se prezentovalo téměř 2500 vystavovatelů z 69 zemí světa a 21 ruských regionů. Výstava byla rozdělena do 29 tematických sekcí (masné a mléčné výrobky, ovoce a zelenina, pekařské výrobky, konzervované potraviny a další). Dva pavilony byly věnovány národním stánkům z celého světa. Bez ohledu na sankce měly národní stánek např. Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Řecko, Polsko, Portugalsko a další země EU. Ze zemí, na které se sankce nevztahují, se prezentovaly např. státy Jižní Ameriky (Argentina, Brazílie, Uruguay, Peru), které představovaly nabídku masa, ovoce, sýrů a dalších potravin, které je aktuálně zakázáno vozit z EU. Na výstavě nechyběly ani stánky tradičních partnerů, jako je např. Arménie, Ázerbájdžán, Moldavsko či Srbsko. Stále větší zastoupení mají na výstavě také ruští potravináři ve všech oborech. Jejich cíl je jasný – dostat se se svým zbožím za hranice regionu (ideálně do velkých sítí ovládaných z Moskvy) a v ideálním případě i za hranice Ruské federace.

Doprovodné semináře a konference se zaměřovaly na aktuální témata jako např. kvalita potravin, spolupráce s obchodními řetězci, ekologické zemědělství a další. Hlavní konferenci s názvem: „Ruský potravinářský trh: důraz na růst, mezinárodní spolupráci a export“ pořádala ruská mediální společnost RBK a vystoupili na ní zástupci státní sféry, retailu a potravinářů. Především náměstkyně ministra zemědělství RF Oksana Lut zmínila řadu důležitých údajů a informací:

  • Rusko je aktuálně soběstačné v produkci všech základních druhů potravin, které si stanovilo, s výjimkou zeleniny a mléka.

  • V roce 2019 dosáhl export potravin z Ruska hodnoty 25,9 mld. USD. Přibližně 40 % (v peněžním vyjádření) připadá na export obilí, 20 % export ryb a mořských plodů, 13,5 % na zpracované potraviny.

  • Zadání ruské vlády je dosáhnout v roce 2024 hodnoty exportu potravin ve výši 45 mld. USD.

  • Aktuálně se připravuje pětiletý plán na rozvoj pěstování obilí a olejnin. V případě obilí by se produkce měla zvýšit na 150 mil. tun ročně. U olejnin bude důraz kladen na pěstování slunečnice, řepky a sóji. Cílem je také to, aby se nevyvážela pouze surovina, ale část produkce byla zpracována na území Ruska.

  • Na podporu agrárního exportu Rusko vláda vyčlenila do roku 2024 přes 400 mld. rublů. V rámci této podpory se počítá také s vyjednávání certifikátů pro export do zemí jako je Čína, Japonsko a další.

  • Právě Čínu a další lidnaté země Asie považuje Rusko za klíčová odbytiště. Aktivně se rozvíjí také spolupráce se zeměmi Blízkého Východu a severní Afriky.

 

Další ročník potravinářského veletrhu PRODEXPO se bude konat v termínu 10. – 14. února 2020. Firmy, které mají zájem o realizaci národního stánku MZe ČR na veletrhu PRODEXPO pro něj mohou do 28. února hlasovat v anketě: http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/dotaznik-mze-vyberte-si-svuj-veletrh-a-1.html

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem