Do Ruska bylo dovezeno 104 tis. tun jablek neznámo odkud

Ruský ovocnářský svaz, který hájí zájmy domácích pěstitelů, objevil skutečnost, že do Ruska bylo za období leden-srpen 2020 dovezeno 104 tis. tun jablek ze zahraničí bez uvedení původu.

Dle statistiky ruské Federální celní služby byl tento dovoz zaregistrován „z neznámé země“ a cena jablek se pohybovala okolo 598 USD za tunu. Velký objem a nízká cena jablek z neznámé země ovlivňují domácí trh, což se nelíbí ruských ovocnářům.

Federální celní služba statistické údaje odmítla komentovat, a proto existuje řada spekulací a variant o původu jablek. Jako nejpravděpodobnější variantu ruští odborníci uvádí Polsko, na které se stejně jako na další země EU vztahují ruské potravinářské sankce. Podezření na polský původ jablek padl především z důvodu nízké ceny a velkých objemů, které Polsko pěstuje. Reexport se mohl uskutečnit přes Moldavsko, které samo jablka do Ruska tradičně dodává, ale v letošním roce nemělo příliš dobrou úrodu.

Jako další varianta původu jablek je nejčastěji zmiňována Čína, která mohla být skryta z důvodu možných obav z šíření paniky kolem koronaviru. Někteří specialisté tuto variantu vyvrací, jelikož jablka z Číny jsou do Ruska obvykle exportovány až v druhém pololetí a jejich cena bývá mnohem vyšší.

Od července 2015 ruská Federální služba pro veterinární a fytosanitární dozor odhalila na hranicích více než 36 tis. tun produkce, která spadá pod sankce. Většina z těchto potravin byla zničena tak, aby se nemohla dostat do oběhu. Stále ale fungují sofistikované cesty a sítě reexportu, díky kterým do Ruska zboží spadající pod sankce proudí a nedaří se ho odhalit.

 

Covid-19 – pokračuje růst nakažených

Od začátku září v Rusku pokračuje růst počtu nově nakažených koronavirem. Aktuálně se číslo pohybuje okolo 9,5 tis. nových případů denně v celé zemi (při jarní vlně byl maximální denní  přírůstek okolo 11 tis.) Nakažení nejrychleji přibývají v Moskvě, kde bylo na začátku října zaznamenáno téměř 2700 nových případů za den.

Jednotlivé regiony stále regulují omezující opatření individuálně. Prakticky všude platí povinnost nošení roušek a rukavic v obchodech, hromadné dopravě atp. V Moskvě platí doporučení, aby osoby starší 65 let a osoby s chronickými onemocněními zůstávaly doma a vyhýbaly se rizikovým místům. Starosta Moskvy prodloužil školákům a studentům podzimní prázdniny z původního týdne na dva týdny. Od 5. října platí pro firmy a úřady v Moskvě, aby nejméně 30% (v ideálním 50%) pracovníků bylo převedeno na home office. Toto nařízení se týká kancelářských pracovníků a mělo by se dotknout cca 1,8 - 2 mil. osob. Vedení Moskvy si od opatření slibuje snížení počtu osob ve veřejné dopravě a uzavřených prostorech.

Rusko má vzájemně otevřené hranice země pouze s některými vybranými státy (např. Turecko, Tanzanie, Velká Británie a další), ale cestující z ostatních zemí až na výjimky do Ruska stále nemohou. Většina mezinárodních letů zůstává zrušena. Většina velkých akcí byla přesunuta na příští rok.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikola.hruskova@mze.cz).

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.