Česká republika je klíčovým dodavatelem potravinářského máku na ruský trh

2. 10. 2019

Český mák patří dlouhodobě do žebříčku pěti nejvýznamnější agrárních exportních položek do Ruska. Maková semena je možné najít na tradičních pekařských výrobcích i v těch nejvzdálenějších regionech Ruské federace a kvalitní český modrý mák si díky svým jedinečným chuťovým vlastnostem a vůni podmanil ruské spotřebitele.

Rusko je pro české pěstitele modrého máku jedním z nejvýznamnějších odbytišť a z ruských statistik vyplývá, že zhruba 80% veškerého máku na ruském trhu pochází z České republiky. Zároveň v obou zemích existuje potenciál a zájem o další rozšíření spolupráce. To jsou hlavní závěry projektu ekonomické diplomacie - semináře o českém modrém máku, který se konal v rámci Mezinárodního pekařského fóra (UIBC) v Kalužské oblasti Ruské federace ve dnech 19. – 22. září 2019.

Seminář byl financován Ministerstvem zemědělství ČR a realizován ve spolupráci s ruským Svazem pekařů a cukrářů (https://www.breadbusiness.ru/). Za českou stranu vystoupili zástupce spolku Český modrý mák z.s. Václav Lohr, představitel České zemědělské univerzity v Praze Vlastimil Mikšík a zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Moskvě Nikola Hrušková. Za ruskou stranu se zúčastnili představitelé pekařů, importérů a dozorových orgánů.

Ve spolupráci spolku České modrý mák a ZÚ Moskva vznikla informační brožura v ruském jazyce, která je ke stažení ve formátu pdf níže.

Téma českého modrého máku vzbudilo zájem mezi ruskou veřejností i odborníky. Použití potravinářského máku je typické především pro kuchyni slovanských národů, a proto v Rusku nachází český modrý mák obrovské uplatnění. V letech 2008-2017 bylo do Ruska exportováno celkem 57,5 tis. tun českého modrého máku, což řadí Rusko na první příčku odbytišť v tomto dlouhodobém srovnání. Podle prezidenta ruského Svazu pekařů a cukrářů J. Kacnelsona by ruský trh zvládl absorbovat daleko větší množství máku, avšak produkce českých pěstitelů není v posledních letech tak vysoká, a to především z důvodu přetrvávajícího sucha a vysokých cen. Osevní plochy českého modrého máku se letos zvýšily zhruba o 1/3 ve srovnání s rokem 2018, proto by mohlo dojít i k nárůstu produkce a navýšení exportu do Ruska.

Spotřeba máku v Rusku přepočtená na osobu se pohybuje okolo 70 gramů, zatímco v České republice je to přibližně 430 gramů za rok. Potenciál růstu spotřeby na ruském trhu je proto obrovský. Nejčastější využití máku v Rusku je v podobě makových náplní či jako posyp pečiva.

Nikola Hrušková
Zemědělská diplomatka, Zastupitelský úřad v Moskvě

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.