přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rusko - V Moskvě byl prodloužen režim „izolace doma“ а zároveň budou zkušebně uvolňována některá opatření

29.5.2020

Dle oficiálních informací je k 28. květnu 2020 v Ruské federaci 379 051 nakažených osob (více než polovina je v Moskvě a Moskevské oblasti). Přírůstek za posledních 24 hodin je 8 371 osob. Celkem 150 993 osob se uzdravilo, 4 142 zemřelo. Bylo provedeno více než 9,7 milionu testů.

Obecné informace:

 • Každý region aktuálně řeší opatření individuálně v závislosti na vývoji šíření nákazy. Řada regionů již rozvolnila mnohá omezení.

 • V Moskvě byl prodloužen režim „izolace doma“ do 14. června. Stejně tak i nadále platí povinnost nošení roušek a rukavic v uzavřených prostorech a registrace elektronických propustek v soukromé a veřejné dopravě.

  Od 1. do 14. června budou obyvatelé Moskvy moci zkušebně chodit na procházky a sportovat venku. Procházky budou možné od 9 do 21 hodin, maximálně 2 km od bydliště, maximálně 3x týdně, a to pouze v konkrétní dny, které jsou určené pro jednotlivé domy. Každý dům je zařazen do jedné ze šesti skupin, pro které bude definován vycházkový rozvrh. Budou otevřeny parky, ale není možné sedět na lavičkách a hrát si na hřištích, aby bylo zamezeno přenosu viru prostřednictvím předmětů. Venkovní sportování je možné pouze do 9 hod. ráno.

  Od 1. června mohou opět začít fungovat všechny obchody, které prodávají i jiné zboží než potraviny a léky, a také služby, kde nedochází k dlouhodobému kontaktu – prádelny, čistírny, opravny obuvi a oděvů, dílny atp.

 • Zákaz vstupu cizinců na území Ruska je zatím stanoven na dobu neurčitou. Nově bude umožněno vydávání víz a vstup pro zahraniční specialisty, jejichž cesta do Ruska je nutná např. z důvodu servisu zařízení atp.

 • Některé společnosti občasně organizují lety z Moskvy do Evropských měst (např. Frankfurt, Paříž, Curych). Společnost Ural Airlines plánuje na konec června (28. 6., 29. 6. a 30. 6.) lety z Moskvy do Prahy. Letecká společnost Aeroflot pozastavila prodej letenek do zahraničí do 31. července 2020.

 

Dovoz potravin a zemědělských výrobků

 • Dovoz potravin a zemědělských komodit je zatím bez zásadních problémů a omezení, avšak došlo k zavedení dvou omezení v případě vývozu:

  • Od 12. dubna do 30. června platí zákaz vývozu některých druhů obilovin a zeleniny ze zemí Eurasijské ekonomické unie, čili Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Arménie a Kyrgyzstánu. Konkrétně se jedná o pohanku a výrobky z pohanky, rýži, žito, proso, cibuli, česnek, sójové boby a semena slunečnice.

  • Od 26. dubna do 30. června 2020 Ruská federace zastavuje export obilí, a to konkrétně pšenice, žita, soureže, ječmenu a kukuřice. Export je možný pouze do zemí Eurasijské ekonomické unie (Bělorusko, Kazachstán, Arménie, Kyrgyzstán). Důvodem je naplnění množstevní kvóty (7 mil. tun), která byla na konci března t. r. zavedena s cílem zajištění stabilizace cen a dostatečného množství obilí pro vlastní potřeby země.

 • Nově Rusko od dubna do prosince 2020 je dočasně povolilo dovoz sušené 90% demineralizované syrovátky (D90) pro výrobu dětské výživy. Povolení pro dovoz bude udělovat Ministerstvo zemědělství RF, které zároveň stanovuje kvótu. Aktuálně se hovoří o celkovém množství 3 tis. tun. Syrovátka byla až doposud jednou z položek, která spadala pod potravinové embargo, a nemohla tak být ze zemí EU, USA a dalších států do Ruska dovážena.

 

V konkrétních případech a situacích může být realita odlišná a složitější než je oficiálně uváděno. Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou.

Českým firmám doporučujeme zintenzivnit komunikaci se svými ruskými partnery, kteří často mají praktické aktuální informace velmi rychle, a díky tomu mohu případně operativně zareagovat na nový vývoj situace.

 

Další informace - doporučení

V konkrétních případech a situacích může být realita odlišná a složitější než je oficiálně uváděno. Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou.(+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz)

29.5.2020

 • Tisk stránky
 • Poslat e-mailem