přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
17.10.2017

Rusko chce zvýšit clo na dovoz sazenic vinné révy

Ministr zemědělství Alexandr Tkačev vystoupil na Všeruském vinařském fóru s myšlenkou, že clo na dovoz sazenic vinné révy do Ruska by se za následujících pět let mělo ztrojnásobit. Aktuální výše cla je 12,5 % z ceny importovaných sazenic.


17.10.2017

„Politika náhrady dovozu“ v oblasti dětské výživy

Ruská vláda se chce zaměřit na zlepšení výsledků v domácí produkci dětské výživy. S tímto cílem byla ustanovena mezirezortní pracovní skupina, která se bude zabývat všemi souvisejícími otázkami, a jejímž úkolem je vypracovat strategický plán rozvoje sektoru dětské výživy.


17.10.2017

Rusové dávají stále častěji přednost pití kávy před tradičním čajem, což se promítá i v českém exportu

V letošním roce vyrostla spotřeba kávy v Rusku až o 20 %. S tím souvisí také zvýšení importu kávových zrn a souvisejících produktů. Za prvních sedm měsíců roku 2017 se dovezlo 64,4 tis. tun nepražených kávových zrn typu „arabika“ v hodnotě 213 mil. USD (zvýšení o 66 % oproti analogickému období 2016), v případě nepražených zrn typu „robusta“ to bylo 57 tis. tun v hodnotě 133 mil. USD (zvýšení o 32 %). Rusko kávová zrna nejčastěji dováží z Brazílie, Kolumbie, Hondurasu a Etiopie. Zvýšil se také import pražené kávy o 13 – 17 %.


3.10.2017

Zemědělské a potravinářské výstavy v Ruské federaci v roce 2018

V roce 2018 se v Ruské federaci uskuteční celá řada specializovaných zemědělských a potravinářských veletrhů. Jejich seznam, který je rozdělen na akce v Moskvě a v regionech, je uveden v příloze. Veletrhy jsou seřazeny chronologicky - podle data konání. U některých akcí, především těch v druhém pololetí roku 2018, může dojít ke zpřesnění nebo drobné změně data.


15.9.2017

Rusko chce omezit dovoz cukru z Kazachstánu a Běloruska

Ruské Ministerstvo zemědělství zvažuje možnost omezení dovozu kazachstánského a běloruského cukru. Rusko se aktuálně potýká s nadprodukcí cukru a přebytkem asi 700 tis. tun. Kazachstán a Bělorusko dováží surovinu bez cla ze třetích zemí (např. z Brazílie a Thajska), kterou následně zpracovávají na cukr a ten vyváží mj. i do Ruska. Kvůli nadprodukci je cena cukru na ruském trhu téměř na polovině. V srpnu 2017 stál kilogram 44 rublů, v září 26 rublů. Takto nízké ceny cukru byly naposledy v roce 2014.


15.9.2017

V Moskvě se konal 26. ročník tradičního potravinářského veletrhu WorldFood Moscow 2017

Od 11. do 14. září 2017 se v Moskvě prezentovaly ruské i světové firmy z oblasti potravinářství na veletrhu WordlFood Moskva. Celkem se v moskevském Expocentru představilo více než 1400 firem a akce se zúčastnilo okolo 30 tis. návštěvníků. Partnerskou zemí letošního ročníku výstavy byl Ázerbájdžán. Tematicky byl veletrh rozdělen do sekcí ovoce a zelenina, nápoje, čaj a káva, pekařské a cukrářské výrobky, ryby a rybí výrobky a další druhy potravin. Oficiálního zahájení se zúčastnil náměstek ministra zemědělství Ruska J. Nepoklonov a řada zahraničních hostů.


4.9.2017

„Běloruské kiwi a ústřice“ budou na ruském trhu hůře k dostání – rozkryta významná síť běloruských firem reexportujících sankcionované potraviny do Ruska

Federální celní službě Ruské federace se ve spolupráci s dalšími dozorovými orgány podařilo rozkrýt významnou síť firem, které reexportují evropské sankcionované potraviny přes Bělorusko do Ruska. O tom, že k reexportu dochází a běloruské firmy jsou v něm velmi aktivní a profitují na něm, je obecné povědomí od počátku zavedení sankcí. Nyní se však podařilo odhalit schéma, podle kterého obchody probíhají, a činnost této sítě je přerušena. Možná tak skončí vtipy o běloruském kiwi, ústřicích a dalších potravinách tak „typických“ pro vnitrozemský stát s mírným podnebím.


4.9.2017

Zakáže Rusko reklamu i na nealkoholické pivo?

V Rusku je aktuálně diskutována otázka zákazu reklamy na nealkoholické pivo. V souvislosti s bojem proti alkoholismu je již několik let zakázána veškerá reklama na alkoholické nápoje včetně piva (s výjimkou pro události jako je Mistrovství světa ve fotbale 2018). Řada pivovarů se tak snaží udržet povědomí o své značce prostřednictvím reklamy na nealkoholické pivo, což je alespoň zatím legální varianta.


29.8.2017

Firma Danone si do Ruska doveze pět tisíc krav s cílem zajištění dodávek mléka

Vzhledem k celosvětově rostoucím cenám mléka a v souvislosti s potravinářským embargem, kvůli kterému se nemůže vozit mléko a mléčné produkty mj. z EU do Ruska, se francouzská firma Danone rozhodla o vlastní zajištění dodávek mléka pro své výrobky na ruském trhu.


29.8.2017

Do Ruska se v prvním pololetí dovezlo více evropského vína

V květnu a červnu 2017 se v meziměsíčním srovnání zvýšil dovoz vína do Ruska o 18 %, resp. 25 %. Do té doby dovoz vín klesal. Jedná se především o tichá vína, která jsou dovážena ze Španělska, Itálie, Francie a Gruzie. Ze všech do Ruska dovážených nápojů zaujímá víno podíl asi 30 %, pivo 20 % a zbylých 50 % připadá na ostatní nápoje.

zobrazit po