Říjnové nepokoje v Libanonu

24. 10. 2019

Ve čtvrtek 17.10. večer propukly po celém Libanonu spontánní protivládní demonstrace, tentokrát však v nebývalém rozsahu. Za protesty je neustále se zhoršující ekonomická situace, kterou pociťují všichni obyvatelé Libanonu.

Jde především o neúměrné zvyšování daní, které se nijak nepromítá do veřejných služeb. Současný establishment selhal při zajišťování základních potřeb obyvatel – přístup k pitné vodě, elektřina, svoz odpadků, internet ap. Poslední kapkou, která přivedla široké masy do ulic, byla informace o schválené dani za použití Whatsapp, která by se týkala všech uživatelů, t.j. všech občanů, kteří jej používají jako alternativu k předraženým službám telekomunikací.

Protesty, vyjadřující nespokojenost s ekonomickou situací probíhaly již několik měsíců, s frekvencí jednou za jeden až dva týdny, ale vždy v omezeném rozsahu, kdy demonstrovala cca stovka lidí. Demonstrace, které neutichají od čtvrtka 17.10., jsou však zcela jiného rozsahu, postupně se rozrostly na stovky tisíc lidí, které zaplavily nejen centrum Bejrútu, ale i města po celé zemi. V neděli 20.10. se jich podle některých údajů mělo účastnit na 2 milióny obyvatel.

Co je na současných demonstracích odlišné je, vedle jejich spontánnosti, účast zástupců všech skupin; nejsou tedy nábožensky, sektářsky či jinak motivované. Jak i sami účastníci zdůrazňují, demonstrace probíhají pod jednou libanonskou vlajkou.  Podle některých komentářů, až nyní nastal konec občanské války, kdy nastává opravdové usmíření, kdy jsou všichni sjednoceni se stejným cílem.

Cíl: vymýtit korupci, zvýšit koupěschopnost obyvatel, navrátit do Libanonu prosperitu.

Co dál? Libanonská vláda na pondělním krizovém zasedání (21.10.2019) přijala dlouho debatovaný rozpočet na rok 2020, oproti původním plánům zcela revidovaný. Plán počítá se schodkem ve výši pouhých 0,63% HDP. Premiér ujistil, že plán nezavádí pro občany žádné nové daně.  Navržený cíl je velmi ambiciózním. Jednak proto, že ekonomika dosahuje v letošním roce negativního růstu a podle odhadů mezinárodních institucí v roce 2020 nelze očekávat růst vyšší než 1% HDP.  Ale také proto, že poměr deficitu / HDP by měl podle stejných odhadů za rok 2019 dosáhnout 9-10%. Navíc první verze rozpočtu vypracovaná ministerstvem financí počítala s poměrem 7,38%, poté co byl zahrnut růst ve vši 1,2% HDP a inflace 2,8%.  Schodek rozpočtu by dle těchto výpočtů dosáhl 4,37 mld. USD.

Bezpečnostní situace: Kromě pátečních nepokojů, které byly provázeny ničením majetku, pálením pneumatik ap., a při kterém zasáhly proti demonstrantům pořádkové jednotky slzným plynem, probíhají protesty zatím bez násilných incidentů, často spíše formou happeningů. Demonstrující na mnoha místech země zablokovali hlavní silnice, v pátek byl rovněž zcela znemožněn přístup na mezinárodní letiště v Bejrútu. Situace se stále mění, zejména hlavní tahy z Bejrútu jsou však vesměs uzavřené, cesta na letiště je  průjezdná. Od pátku, 18.10. byly zavřeny všechny školy a banky, obdobná situace pokračuje i dnes ve středu 23.10. Každodenní život je paralyzován, zejména co se týče logistiky.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.