přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Řepný cukr – Libanon (označení českého řepného cukru je Krystal 45)

9.2.2018

Následkem zrušení exportních kvót EU na řepný cukr došlo k tomu, že Evropa má velký nadbytek řepného cukru a tím pádem ceny zažily extrémní pád. Oproti stejnému období roku 2017 se dovozní cena cukru do Libanonu snížila o cca 100 USD/tuna.

Vzhledem k této situaci jediný cukrovar, který zpracovával v Libanonu  cukrovou třtinu, ukončil koncem r. 2017 výrobu a cukrovar je momentálně zakonzervovaný. Výroba by při dnešních cenách byla ztrátová. Ještě před 2 lety měl majitel cukrovaru, p. Zein Harb, velké plány na rekonstrukci a navýšení kapacity. V této souvislosti byl osloven i Technoexport Praha se žádostí o vypracování tzv. feasibility study s cílem modernizace cukrovaru a navýšení výrobní kapacity. To je dnes, vzhledem ke stávajícím cenám cukru, historií.

V souvislosti s pádem cen ztratilo mnoho obchodníků svoje postavení, nebyl již prostor pro obchodní marži. Této skutečnosti využili místní zpracovatelé cukru, kteří se v posledních měsících snaží o navázání přímých kontaktů s výrobci cukru v ČR.

Problémem stále zůstává poptávané množství, pro námořní dopravu je cenově optimální minimální množství cca 100 tun, tj. 4 kontejnery. Kapacita malých a středních libanonských zpracovatelů cukru je max. nákup 1 kontejneru (25 tun), a to zejména z důvodu "cash flow" a skladovacích kapacit.

Zemědělský diplomat na ZÚ Bejrút rád pomůže českým cukrovarům s poptávkami od místních spotřebitelů, tj. bude plně nápomocen zejména při požadavku na zjištění bonity poptáváních libanonských firem.

Dovozní clo na řepný cukr do Libanonu je 0 a DPH 11%.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem