přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Netradiční nástroj úvěrování v Libanonu „Al-Qard Al-Hasan“ (Dobrá půjčka)

15.1.2021

Tato problematika se citelně dotýká libanonského zemědělství. Přes všechna vysvětlení a odůvodnění generálního tajemníka Hizballáhu Hassana Nasralláha je „Al-Qard Al-Hassan“ jasným nástrojem toho, jak Hizballáh řídí svůj stát ve státě Libanon a dokazuje, že finanční chování Hizballáhu je zcela oddělené od legitimního bankovního systému Libanonu.

Ačkoli byl Hizballáh založen Íránem před 40 lety, sdružení „Al-Qard Al-Hassan“ se dostalo na titulní stránky libanonských novin až koncem r. 2020. Všechny noviny citovaly informace o „Al Qard Al Hassan“, které unikly neznámé skupině pirátů, což dokazuje to, co všichni v Libanonu vědí již dlouho: „Al Qard Al Hassan“ není charitativní sdružení, jak tvrdí strana, ale spíše je to soukromá banka Hizballáhu, kterou strana spravuje a místo toho, aby sloužila svým šíitským klientům, investuje jejich peníze a vydělává tak stovky milionů dolarů na zisku, čímž podkopává libanonský finanční systém.

Skupině „hackerů“ se podařilo najít chráněné sklady, ve kterých Hizballáh ukládal zlato a peníze pro klienty šíitského sdružení. Byly zveřejněny  dokumenty prokazující hotovost téměř 200 milionů dolarů, 150 miliard libanonských liber a zlato v hodnotě půl miliardy dolarů. „Al Qard Al Hassan“ vlastní miliony dolarů a spravuje je ve prospěch Hizballáhu a jeho partnerů, poskytuje půjčky pouze šíitům v maximální výši 5 000 USD s úrokovými sazbami a mechanismy, které zvyšují splátky úvěrů na částky, které dlužník nemůže splatit. Dobrá půjčka je příkladem toho, jak se Hizballáh snaží prezentovat jako obránce šíitské komunity a přitom dělá pravý opak. Je to důležitý zdroj zisku pro Hizballáh. Shromažďuje bohatství na úkor svých věrných klientů. Během roku 2020 skupina „hackerů“ pokračovala ve zveřejňování informací o účtech členů Hizballáhu, aktivistů, vysokých úředníků a přidružených společností, které „sdružení“ spravovalo.

Zvláště znepokojující je skutečnost, že společnost „Al Qard Hassan“ spravuje účty velkého počtu íránských společností, které jsou klasifikovány a zařazeny na seznam teroristů, jako jsou Iranian Airlines „Mahan Air“ a „Iran Air“. Dobrá půjčka nejen že spravuje finanční prostředky, ale také  aktivně pomáhá obcházet sankce USA. Správa peněz Hizballáhu prostřednictvím tzv. Dobré půjčky spolu s íránskými penězi představuje velké nebezpečí nejenom pro legitimní bankovní systém Libanonu, ale i pro velké dlužníky a drobné šíitské střadatele.

COVID-19 

V týdnu 2/2021 se počet nakažených nemocí COVID-19 prudce zvýšil a překročil hranicí 5000 nakažených denně, a proto byl vyhlášen přísný celostátní lockdown, zákaz vycházení 24/7, všechny obchody včetně potravin jsou uzavřeny. Jedná se zatím o nejpřísnější opatření od vypuknutí pandemie. Platnost nařízení je od 14/1/2021 do 25/1/21. Mezinárodní letiště zůstalo otevřené s limitem provozu 20% oproti konci r. 2020, ostatní hraniční přechody do Sýrie jsou uzavřeny.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem