Největším exportérem skotu do Libanonu je Brazílie

Tento týden bylo v brazilském přístavu Rio Grande naloženo celkem 20.000 kusů skotu, z toho 4.000 kusů pro Libanon a zbytek do Turecka. Jedná se o telata plemene Angus a Brangus, která byla křížena z evropských plemen. Pocházejí z farem v jižním státě Rio Grande do Sul a jsou ve věku od 7 do 12 měsíců v přibližné váze 250 kg /kus.

Důvodem obliby dovozu skotu z Jižní Ameriky je nejenom samotná kvalita masa, ale z obchodního hlediska  zejména skutečnost, že místní přístavy jsou velkokapacitní s veškerou infrastrukturou nutnou pro shromáždění a ustájení tak velkého počtu skotu před samotnou námořní nakládkou.

Brazílie v exportu skotu již po mnoho let drží celosvětový primát, v roce 2020 bylo z Brazílie exportováno celkem 237.000 kusů skotu. Předními dovozci skotu  jsou Turecko, Egypt, Saúdská Arábie, Libanon, Jordánsko a Irák.

I přes oblibu českého hovězího v Libanonu jsou exporty českého skotu oproti Brazílii minimální. Důvodem není nákupní cena skotu, ale logistika od nakládky skotu na české farmě až po vykládku v konečném bodu určení, tj. přístav Bejrút nebo Tripoli. Lodě, které najíždějí brazilské přístavy, jsou velkokapacitní a dokáží přepravit najednou až 20.000 kusů skotu, který je během 5 dnů před nakládkou shromážděn v přístavu. Takto vysoce kapacitní zázemí středomořské přístavy Koper a Ruse, odkud se český skot do Libanonu dováží, nemají.  V těchto přístavech lze připravit k nakládce maximálně 2.000 kusů skotu. Vzhledem k tomu, že dopravní náklady celosvětově rostou, snaží se rejdaři o maximálně možnou úsporu tím, že provozují velkokapacitní námořní lodě. Jedny z kapacitně největších lodí vlastní libanonští obchodníci, resp. firmy Khalifeh a Sleiman. Oba provozují svá plavidla pod panamskou registrací a zaváží nejenom celé Středomoří, ale i Arabský záliv. 

Index BIG MAC

Týdeník The Economist zavedl v roce 1986 ekonomický ukazatel, tzv. BIG MAC Index, který srovnává, kolik stojí v různých zemích nejprodávanější sendvič Big Mac společnosti McDonald´s.  Je  to měřítko nadhodnocení nebo podhodnocení jednotlivých světových měn. Vychází z konceptu  parity kupní síly (PPP), který naznačuje, že pokud jsou měny správně vyvážené, měl by koš zboží v jedné zemi při účtování směnného kursu stát stejně jako v zemi jiné. Jako základ je považovaná cena sendviče Big Mac v USA za cenu USD 5. Rozdílné hodnoty indexu BIG MAC jsou často ukazatelem ekonomických, politických nebo společenských problémů v dané zemi.

V současné době je nejdražší sendvič ve Venezuele, kde je místní měna nadhodnocena o 48 %. Nejvíce podhodnocené měny podle uvedeného indexu jsou ruský rubl, jihoafrický rand, turecká lira a libanonská libra. Ceny sendviče v těchto zemích ukazují 60 – 70% podhodnocení.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.